Najnovšie výstavy Danubiany zaostria na demokraciu aj oslávia Hulíka

847

Demokracii v podaní dua francúzskych umelcov aj oslavám jubilea súčasného slovenského výtvarníka Viktora Hulíka je venovaný jesenný program Danubiany. Bratislavské múzeum moderného umenia na vodnom diele v Čunove už túto sobotu 14. septembra slávnostne otvorí tri výstavy. Venuje ich dielu francúzskych umelcov, fotografa Gérarda Rancinana a spisovateľky Caroline Gaudriault a slovenských výtvarníkov, jubilantovi Viktorovi Hulíkovi a Alene Adamíkovej. Trojica výstav bude záujemcom prístupná do 27. októbra každý deň okrem pondelka, od 10:00 do 18:00. Agentúru SITA o tom informovala Veronika Polakovičová z Danubiana Meulensteen Art Museum.

„Známeho francúzskeho fotografa Gérarda Rancinana dobre poznajú aj návštevníci Danubiany, pretože jeho fotografia Posledná večera’ sa nachádza v našej permanentnej zbierke. Spolu s francúzskou spisovateľkou Caroline Gaudriault v Danubiane predstavia nový projekt pod názvom Democratia a k nemu vyrobenú nadrozmernú 15-metrovú fotografiu, ktorá bude mať svetovú premiéru,“ upozornila Polakovičová v avíze na prvú z troch pripravovaných výstav. Gérard Rancinan je „súčasný umelec, francúzsky fotograf, ktorého dnes uznávajú po celom svete“. Vo svojich nadrozmerných fotografiách zachytáva otázky o súčasnej spoločnosti, o jej správaní sa, viere, o odchýlkach aj o protikladoch. Rancinan získal francúzsky Rad umenia a literatúry a medzi inými aj šesť ocenení World Press Photo Awards. So spisovateľkou a rodáčkou z Paríža Caroline Gaudriault spolupracuje už približne dve desaťročia. Cez fotografiu a slovesné dielo, v prípade Danubiany poviedku a kaligrafickú inštaláciu, sa prihovárajú divákom.

Aktuálnu slovenskú výtvarnú scénu, a to dielo etablované umelca staršej generácie a tvorbu autorky z mladej vrstvy výtvarníkov ukážu ďalšie dve výstavy Danubiany, expozície Viktor Hulík – Variabily (74 + 460/28 = 70 VH) a Alena Adamíková – Bytosti. Výstava Variabily (74 + 460/28 = 70 VH) sa koná pri príležitosti 70. narodenín Viktora Hulíka.

Známy slovenský výtvarník, kurátor a galerista objasňuje názov výstavy šifrou o jeho tvorbe a živote. „Tých 74 na začiatku ´rovnice´ znamená počet mojich doterajších samostatných výstav. Následný údaj 460/28 vypovedá o účasti na 460 kolektívnych expozíciách v 28 krajinách,“ objasňuje maliar, ktorý záverečným číslom 70 a iniciálkami poukazuje na svoje okrúhliny. Výber ponúkne retrospektívu Hulíkovej tvorby približne od 90. rokov minulého storočia až po súčasnosť. Viktor Hulík (13. augusta 1949, Bratislava) na výtvarnej scéne pôsobí od roku 1974, keď absolvoval štúdiá na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Petra Matejku. Jeho tvorba typická filozofiou o fungovaní sveta pretvorenou do geometrických tvarov je podľa kurátorky výstavy Dagmar Srnenskej „veľmi dobre známa nielen v európskych, ale aj svetových súvislostiach“. „Reprezentoval Slovensko svojou tvorbou po celom svete a takmer vo všetkých krajinách Európy, na ázijskom kontinente ako aj v Amerike. Je preto samozrejmé, že aj Danubiana si chce uctiť a pripomenúť tvorbu Hulíka v roku 2019 pri príležitosti jeho životného jubilea,“ dodala v texte k výstave Srnenská.

Maľby Aleny Adamíkovej sú venované ľuďom. „Maľuje naturalistické portréty so silným kontrastom farieb a štruktúry. Jej dielam to dodáva určitú mystickú atmosféru, čo z nej robí jednu z pozoruhodných súčasných surrealistických maliarok,“ približuje v texte k expozícii zberateľ umenia, kritik a kurátor Thomas Emmerling. Adamíková (1972, Revúca) absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (1991 – 1997) u Stanislava Stankóciho a Daniela Fischera, u ktorého ukončila doktorandské štúdium v roku 2011. Doteraz mala samostatné a skupinové výstavy na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rumunsku, Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Portugalsku, Litve, Veľkej Británii a Singapure. Žije a tvorí v Novej Dedinke pri Bratislave.

Danubiana Meulensteen Art Museum ležiace necelých 20 kilometrov južne od Bratislavy založil holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič. Od roku 2000, keď múzeum otvorili, uviedlo desiatky výstav najprestížnejších osobností slovenskej, európskej a svetovej výtvarnej scény, medzi iným tu vystavoval Karel Appel, Sam Francis, Miroslav Cipár, Markus Prachensky, Rudolf Sikora a ďalší. Jedinečná poloha múzea, jeho spojenie s okolitou prírodou a riekou Dunaj, poskytuje návštevníkom neopakovateľné pohľady nielen na vystavované výtvarné umenie. V priľahlom sochárskom parku môžu návštevníci vidieť diela viacerých osobností sochárstva zo Slovenska a zo sveta. Nová je aj promenáda na streche, na ktorej možno popri sochárskom umení obdivovať aj výhľad na Bratislavu a Dunaj. Viac možno nájsť na webstránke http://www.danubiana.sk.

Foto: www.danubiana.sk.