Najpopulárnejšia svetová opera sa vracia do Košíc

739

Slávna opera Giuseppe Verdiho La Triviata sa vráti na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice (ŠDKE) už po šiestykrát, tentokrát v réžii nemeckého režiséra Alexandra Medema a hudobnom naštudovaní šéfdirigenta Viniciusa Kattaha. V šiestej košickej La Traviate sa diváci môžu v piatok 4. októbra tešiť aj na zaujímavé obsadenie. V postave Violetty alternujú domáca Michaela Várady a hosťujúca Mariana Hochelová, Alfreda stvárnia domáci Maksym Kutsenko a hosťujúci Raoni Hübner, Germonta si zahrá osvedčená dvojica Marián Lukáč a Marek Gurbaľ a v postave Flory sa predstavia domáce sólistky Myroslava Havryliuk a Viera Kállayová.

Prvá premiéra jubilejnej 75. sezóny Štátneho divadla Košice bude symbolická, keďže v decembri 1945 uviedla opera vznikajúceho košického divadla ako svoju prvú premiéru práve La Traviatu.

Z repertoáru divadla odišla La Traviata pred necelými dvoma rokmi, keď mala po vyše dvadsiatich rokoch a sto reprízach derniéru inscenácia režisérky Boženy Hanákovej. O popularite Verdiho La Traviaty svedčia aj štatistiky. V predchádzajúcej sezóne 2018/2019 bola celosvetovo najhranejšou operou a podľa portálu operabase.com zaznela na operných pódiách takmer 800-krát v 195 rôznych naštudovaniach.

Pre nové naštudovanie oslovilo vedenie opery mladého nemeckého režiséra Alexandra Medema. „Je síce pomerne neznámy, ale rozhodol som sa ho osloviť po jeho úspešnom debute s detským predstavením v Štátnej opere vo Viedni,“ hovorí riaditeľ opery Karol Kevický. Aj zvyšok realizačného tímu je medzinárodný. O scénu a kostýmy sa postarala rakúska výtvarníčka Katharina Heistinger. Choreografie pripravuje slovenský choreograf Tomáš Danielis, dlhodobo pôsobiaci predovšetkým v Nemecku a Dánsku.

V La Traviate sa podobne ako v iných Verdiho dielach spojilo viacero géniov – hudobný Verdi, romantický Alexander Dumas ml., ktorého román Dáma s kaméliami bol predlohou pre dramatického génia, libretistu Francesca Mariu Piaveho. Verdi La Traviatu skomponoval v roku 1853, krátko po úspechu Rigoletta a Trubadúra. V tej dobe sa spolu s libretistom pustili na tenký ľad, keďže sa rozhodli spracovať kontroverznú spoločenskú tému zo sveta ženy obchodujúcej s láskou.