Náš portál pozýva, ponúka a spája aj na jar

732

Agentúra SITA informovala, že YouTube, jedna z najpoužívanejších internetových služieb, vznikla pred pätnástimi rokmi, keď si traja muži zaregistrovali adresu YouTube.com a spustili na nej rovnomennú službu. Nemali ani tušenie, že práve vytvorili stránku, ktorá bude mať v roku 2020 viac ako dve miliardy používateľov, priemerný denný počet prehratí videí šesť miliárd, a ktorá sa na internete stane druhou najnavštevovanejšou. Česká televízia pri tejto príležitosti pripomína, že celkom prvé video, ktoré sa na YouTube pred pätnástimi rokmi objavilo, bolo o chobotoch. Teda o slonoch. U nás takéto správe a ani video zatiaľ nenájdete, no nájdete stále veľa zaujímavého, poučného a inšpiratívneho.

Aj v dňoch, keď zima, nech už bola akákoľvek takpovediac prehrmela ponad naše hlavy, o slovo sa hlási jar. Začali sa jarné prázdniny aj dovolenky a s ním pre deti, ale aj pre ich rodičov, vyvstáva väčší priestor na trávenie voľného času. Ktorý môžu naplniť čítaním dobrej knihy, návštevou zaujímavého miesta a či výstavy alebo koncertu, sledovaním pútavého filmu… Sledovaním nášho portálu získate potrebný prehľad, informácie smerujúce aj k tipom na knihy aj k vyššie uvedeným činnostiam a miestam. Stále, už teraz, aj počas prázdnin a dovoleniek.

Výsadou kvalitnej literatúry z pera dobrých tvorcov je, bez ďalšej analýzy a či literárno-kritického pohľadu, spájanie prostredníctvom myšlienok a príbehov v textoch. Začiatok roka 1940 spojil začiatky životov hneď trojice literátov a vďaka tomu si v týchto dňoch postupne pripomíname osemdesiate narodeniny Tomáša Winklera (3. 1. 1940, Lopej), Petra Jaroša (22. 1. 194, Hybe) a Ondreja Nagaja (21. 2. 1940, Ratkovské Bystré). Všetkým trom srdečne gratulujeme, pripomíname si ich aj na inom mieste portálu už teraz a postupne budeme približovať viacerými úryvkami aj ich dielo. Kvalitné literárne slovo, ktoré spája.

Spája od začiatku svojho vzniku aj náš portál. Za rok existencie sa stal reálnym sprievodcom pre ľudí, ktorý vedia, že kultúra a jej mnohé prejavy sú tou časťou nášho spoločenského života, bez ktorej by sme boli takpovediac “chudobný duchom”. Od februára 2019 sme stabilizovali štruktúru nášho kultúrno-spoločenského portálu tak, aby jeho návštevník dostával aktuálne informácie napríklad o nových knihách, mal prehľad o aktuálnych výstavách a či koncertoch, vedel, kam ísť na divadelnú premiéru a či na besedu s tvorivým človekom o výsledkoch jeho práce. Tvorivosť a tvorivý návštevníci portálu zas dostávajú informácie o súťažiach, v ktorých môžu získať odborný pohľad na svoje diela, získať ocenenia…

Ešte pripomienka, že hneď pod hlavičkou portálu nájdete päť “odkazov”, už ich pomenovania – Svet literatúry, Zrkadlo histórie, Pozvánky a súťaže, Vydavateľstvo SSS a Archív tlačených čísel – veľa napovedajú o ich obsahu. V “bežiacom” riadku nájdete Aktuality kultúrno-spoločenského diania u nás. Potom nasleduje TOP päťka významných udalostí z tohto spektra života v krajine pod Tatrami. Ďalej je upútavka na aktuálne predávanú tlačenú podobu časopisu Literárny týždenník, hneď vedľa nej si môžete prečítať to predchádzajúce (kompletne v elektronickej listovateľnej podobe), nechýba odkaz na náš FB, ktorý bude pravidelne denne dopĺňaný. Sekcia Kultúra – Umenie – Spoločnosť prináša aktuálne pohľady na uvedené. Spravidla v pondelok sa budem prihovárať z tohto miesta (aktuálne predovšetkým o bohatom živote kultúry vo všeobecnosti), z tlačenej podoby Literárneho týždenníka budeme ponúkať výber článkov, zamýšľať sa môžete s aktuálnou Myšlienkou týždňa, pousmiať pri trefnom Úsmeve týždňa

Osobitné postavenie na portále má najstaršia a najpočetnejšia spisovateľská organizácia – Spolok slovenských spisovateľov. Mimochodom, vydanie spomínaného tlačeného periodika, ktorý je jeho časopisom a ktorého predaj sa práve skončil, si vďaka našej stránke môžete čítať ešte ďalšie dva týždne. Ani potom neskončí v „koši“, ale ho nájdete v prémiovej podobe v Archíve tlačených čísel.

Pripravujeme viacero zmien, ktoré sa naplno symbolicky prejavia v marci a náš portál urobia ešte pútavejším a obsah kvalitnejším. Aby portál bol skutočným sprievodcom svetom diania (predovšetkým) v slovenskej kultúre a životom našej spoločnosti. 

Aj v celom roku 2020 však stále platí: vitajte a príjemné čítanie! Na monitoroch počítačov, obrazovkách tabletov aj mobilných telefónov…

Ilustračné foto a koláž: Redakcia online LT a Pixabay.com