Nastanú biele noci v Bratislave aj v Košiciach

292

Biela noc, už etablovaný a obľúbený medzinárodný sviatok umenia, v Bratislave už prišla a potrvá do 3. októbra; a vzápätí sa uskutoční na východe Slovenska v Košiciach. Tam sa začne 9. októbra a potrvá až do 24. októbra.

Pripomíname, že Biela noc je medzinárodný festival súčasného umenia a tento prestížny umelecký projekt má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol. Festival ponúka návštevníkom netradičnú umeleckú prechádzku nočným mestom plnú zážitkov a nových vnemov, ktorá trvá od západu až do východu slnka.

Návštevníci Bielej noci si môžu pozrieť stále diela, ktoré sú prístupné každý deň od 19. do 24. hodiny a tzv. časové diela, ktoré sú prístupné len v konkrétny vybraný deň a čas. Všetky detailné informácie o podujatí, zoznam diel a umelcov sú k dispozícii na webe www.bielanoc.sk.

Biela noc vznikla v Paríži v roku 2002 a napríklad v roku 2013 ju navštívilo už viac ako 2,5 milióna ľudí. Z Paríža sa počas niekoľkých rokov projekt rozšíril aj do New Yorku a či miest Los Angeles, Chicago, Montreal, Toronto, Rím, Tel Aviv, Gaza, Jeruzalem, Madrid, Brusel, Riga, Bukurešť, Amsterdam, Brighton, Turín, Naples, Petrohrad, Košice a Bratislava.

Počas tohto výnimočného podujatia sa noc stáva dňom a ulice nočného mesta sa zaplnia ľuďmi a umením. Každý návštevník dostane umeleckú mapku, ktorá ho sprevádza rôznymi umeleckými zastávkami: vizuálne atraktívnymi inštaláciami, koncertmi, filmami, rozličnými divadelnými predstaveniami, tancom, literatúrou, performance… Pestrá ponuka rozličných umeleckých žánrov zaručí každému spoznať najnovšie trendy v rôznych umeleckých disciplínach. Popri umení návštevníci objavia zaujímavé priestory, ktoré výnimočne prichýlia súčasné formy umenia ako napríklad nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, metrá, plavárne, nákupné centrá, parkoviská, súkromné priestory a rôzne ľuďom bežne neprístupné miesta.