Notre-Dame je stále vierou človeka v silu ducha (Parížska katedrála v čase Veľkej noci 2019)

874

Celý svet v pondelok 15. apríla 2019 večer zasiahla veľmi smutná správa. V Paríži horí katedrála Notre-Dame! Rozsiahly požiar, ktorý vypukol v to popoludnie na jej streche, spôsobil zrútenie štíhlej veže nad krížením lodí a zasiahol aj vnútorné priestory chrámu. Symbolu, ktorého história siaha až do hĺbky 12. storočia. Na mieste zasahovalo približne 400 hasičov.

Už vieme, že sa podarilo dostať požiar pod kontrolu a čo-to z množstva cenných pamiatok aj zachrániť. Zachrániť sa podľa predstaveného katedrály podarilo tŕňovú korunu a rúcho svätého Ľudovíta, pre katolíckych veriacich veľmi významné predmety.

Tŕňová koruna – táto relikvia je zachráneným pokladom katedrály Notre Dame od roku 1806.          Do Francúzska ju priviezol kráľ Ľudovít IX. už v 13. storočí.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sľúbil, že katedrálu Francúzi opäť vybudujú spoločne, ba vyhlásil medzinárodnú zbierku. Tieto slová už majú odozvu tak vo Francúzsku, ako aj inde na svete. Istá newyorská nezisková organizácia, ktorá sa venuje ochrane francúzskych kultúrnych pokladov, spustila internetové stránky s cieľom získať peniaze na obnovu katedrály. Na internetových stránkach pre organizovanie pomoci dobrovoľných darcov GoFundMe sa už v onen osudný pondelok rozbehlo viac ako 50 kampaní na pomoc. Tak trochu okázalo sa začali predbiehať francúzski magnáti, skoro akoby kto dá viac. Reakcie boli, sú a aj budú rôzne. Pobúrenie napríklad vyvoláva, že pozornosť iným, hlavne ťažkým sociálnym problémom ich necháva chladných. Slovo do diskusie… No možno skôr jeden z nových pilierov (aj) sociálneho správania sa, ktorý môže vyrásť spolu s “novou” katedrálou…

Je isté, že aj Slováci sa pridajú k tomu, aby jeden z veľkých architektonických symbolov kresťanskej kultúry opäť nadobudol čo najautentickejšiu tvár. Vieme, že plánuje prispieť  mesto Ružomberok, na ktorého katastrálnom území sa nachádza Vlkolínec, pamiatka svetového dedičstva UNESCO. Všetky peniaze zo vstupného vyzbieraného v predĺžený veľkonočný víkend pôjdu práve na účet zbierky na opravu katedrály Notre-Dame. Pekné gesto takpovediac „unesco-súdržnosti“.

Nešťastie v Paríži, paradoxne, ponúka aj veľa pozitívneho. (Napokon, vo všetkom zlom je vždy aj niečo dobré!) Môže napríklad ukázať aj možnosti a trendy ako správne rekonštruovať pamiatky. No tamojšia domáca, ako aj svetová solidarita a zomknutosť okolo katedrály hlavne potvrdzujú jednu z jej duchovných hodnôt (stojacich celý čas pri nej azda ako najzákladnejší pilier): vieru človeka v silu ducha, ktorý prekoná všetku vonkajšiu nepriazeň. Všetko to, čo intenzívnejšie vnímame práve v čase veľkonočných sviatkov. Nech je teda katedrála Notre-Dame v našich spomienkach stále taká, ako na fotografii spred požiaru. Akokoľvek bude vyzerať po, samozrejme, nevyhnutnej rekonštrukcii…

Foto: wikipedia