Noc v martinskom Etnografickom múzeu a Múzeu Andreja Kmeťa

540

Netradičná noc „vypukne“ aj v Slovenskom národnom múzeu v Martine. Až do neskorého večera pripravili program dve jeho zložky – Etnografické múzeum a prírodovedné Múzeum Andreja Kmeťa.

Viac nám povedala Milena Kiripolská: „V Etnografickom múzeu sa návštevníci okrem národopisu budú môcť zoznámiť aj s tajomným svetom archeológie. Obyvateľov nášho územia spred 3 000 rokov priblíži komentár jedného z autorov výstavy Ľudia a poklady lužickej kultúry Mareka Botha. Prostredníctvom predmetov, ktoré títo ľudia používali a pokladov, ktorými sa obklopovali, spoznáte severozápadné Slovensko na rozmedzí doby bronzu a železa. Malá výstava o veľkých ľuďoch – to je motto projektu Galéria rómskych osobností. Okrem významných ľudí z rodu Rómov sa dozviete, ako sa robia “cigánske” tkanice či plstí vlna. V tanečnej škole pod vedením lektorky Mirky Vás naučíme aj kroky niekoľkých temperamentných tancov. Obzrieť si môžete aj nedávno otvorenú výstavu Dotyky s ľudovou kultúrou, na ktorej svoju šikovnosť a úctu k ľudovým tradíciám preukazujú študenti umeleckých stredných škôl na tému vlákno.“

Svoje tajomstvá až do zotmenia poodhalí aj muzeálna záhrada, ktorá ožila vďaka brigádam Hybaj hrabať, na ktorých sa spolu s dobrovoľníkmi podieľalo OZ Premena v Turci. Po celú dobu Noci múzeí budú prebiehať tvorivé dielne, burza kníh či veľký múzejný kvíz a svoje šťastie si každý môže vyskúšať pri mačke vo vreci.

Svet minerálov oplýva takmer neobmedzenou paletou farieb, veľkostí a tvarov kryštálov. K najrozšírenejším patrí kremeň, ktorého rozmanité podoby, farby a odrody prezentuje výstava Kremeň – kráľ minerálov, ktorou v Múzeu Andreja Kmeťa bude sprevádzať jej autor Andrej Bendík. Okrem bližšieho zoznámenia sa s ríšou minerálov v expozícii Príroda Turca budú k dispozícii odborní pracovníci múzea, aby mohli odpovedať na otázky.

Nemenej zaujímavá bude aj živá výstavka Potvory z našich potokov, ktorá predstaví bezstavovcov žijúcich v tečúcich vodách. Návštevníci si budú môcť z misky vytiahnuť živého vodného bezstavovca a preskúmať ho pod mikroskopom, pričom sa dozvedia informácie o ekológii a biológii daného druhu. Pripravené budú aj tvorivé dielne a nielen pre knihomoľov aj knižná burza.