Nominácie na DOSKY 2019

64

Asociácia súčasného divadla zverejnila nominácie na Divadelné ocenenia sezóny – DOSKY 2019. Nominácie určuje odborná divadelná obec, kritici, teoretici a publicisti, ktorých bolo tento rok 46. Víťazov 24. ročníka cien slávnostne vyhlásia 10. novembra v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. Počas ceremoniálu odovzdajú aj Cenu Slovenského centra AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za Mimoriadny prínos v oblasti divadla. Viac podrobností možno nájsť na https://www.cenydosky.sk/.

Nominácie na ceny DOSKY 2019

Mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla

Dramaturgia, réžia, kolektívny herecký výkon v inscenácii hry Gesine Schmidt a Andres Veiel: Kopanec, Divadlo Jána Palárika v Trnave

Mária Danadová a Monika Kováčová za koncept a réžiu inscenácie Neviditeľní, Bratislavské bábkové divadlo, Bratislava

Peter Brajerčík a Júlia Rázusová za text k inscenácii Moral Insanity voľne podľa románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo, Prešov

Mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla

Michal Gulán za tanečný výkon v postave 12-ročného Chaplina v inscenácii Daniel de Andrade, Carl Davis: Tulák Chaplin, Balet Slovenského národného divadla, Bratislava

Zuna Vesan Kozánková, Martina Hajdyla Lacová a Lívia Méndez Marín Balážová za choreografiu inscenácie 3×20 Ženy, Divadlo Štúdio tanca Banská Bystrica

Jozef Vlk za réžiu inscenácie Jób, Debris Company, Bratislava

Mimoriadny počin v oblasti operného divadla

Zi-Zhao Guo za postavu Otella v inscenácii opery Gioachino Rossini: Otello, Štátna opera Banská Bystrica

Vinicius Kattah za hudobné naštudovanie opery Giuseppe Verdi: Otello, Štátne divadlo Košice

Titusz Tóbisz za postavu Otella v inscenácii opery Giuseppe Verdi: Otello, Štátne divadlo Košice

Najlepšia scénická hudba sezóny

Ivana Mer & Cristian Estrella za hudbu k inscenácii Michal Ditte, Iveta Ditte Jurčová: Pastierska symfónia, Divadlo Pôtoň, Bátovce

Martin Husovský za hudbu k inscenácii Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne na motívy románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo, Prešov

G-Bod a Danosť za hudbu k inscenácii hry Gesine Schmidt a Andres Veiel: Kopanec, Divadlo Jána Palárika v Trnave

Najlepší kostým sezóny

Diana Strauszová za kostýmy v inscenácii hry Jána Palárika: Drotár, Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Boris Hanečka za kostýmy v inscenácii Gioachino Rossini: Otello, Štátna opera Banská Bystrica

Katarína Holková za kostýmy v inscenácii hry Euripides: Bakchantky, Činohra Slovenského národného divadla

Najlepšia scénografia sezóny

Júlia Rázusová v spolupráci s Dianou Strauszovou za scénografiu k inscenácii Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne na motívy románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo, Prešov

Michal Lošonský za scénografiu v inscenácii Joseph Heller: Hlava XXII, Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Justyna Łagowska za scénografiu v inscenácii hry Friedrich Dürrenmatt: Fyzici, Činohra Slovenského národného divadla

Najlepší mužský herecký výkon sezóny

Peter Brajerčík za herecký výkon v inscenácii Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne na motívy románu Umberta Eca, réžia: Júlia Rázusová, Prešovské národné divadlo, Prešov

Tomáš Grega za postavu Karola Duchoňa v inscenácii hry Jiří Havelku, Róberta Mankoveckého a kol.: Zem pamätá, réžia: Jiří Havelka, Slovenské komorné divadlo, Martin

Daniel Fischer za postavu Dionýza v inscenácii hry Euripides: Bakchantky, réžia: Rastislav Ballek, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

Najlepší ženský herecký výkon sezóny

Zuzana Konečná za postavu Anny v inscenácii hry Thomas Vinterberg, Mogens Rukov: Komúna, Divadlo Astorka Korzo´90, Bratislava

Barbora Andrešičová za postavu Alexa Chandlera v inscenácii dramatizácie románu Anthony Burgess: Mechanický pomaranč, Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Tatiana Poláková za postavu Márie Stuartovej v inscenácii hry Fridrich Schiller: Maria Stuartová, Štátne divadlo Košice

Najlepšia réžia sezóny

Jiří Havelka za réžiu inscenácie Jiří Havelka, Róbert Mankovecký a kol.: Zem pamätá, Slovenské komorné divadlo Martin

Júlia Rázusová za réžiu inscenácie Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne podľa románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo, Prešov

Jan Klata za réžiu inscenácie hry Friedrich Dürrenmatt: Fyzici, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

Najlepšia inscenácia sezóny

Friedrich Dürrenmatt: Fyzici, réžia: Jan Klata, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

Jiří Havelka, Róbert Mankovecký a kol.: Zem pamätá, réžia: Jiří Havelka, Slovenské komorné divadlo Martin

Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity, voľne podľa románu Umberta Eca, réžia: Júlia Rázusová, Prešovské národné divadlo, Prešov