V Novej Cvernovke v Bratislave Autoriáda aj spomienka na Pankovčina

603

V sobotu 30. 11. 2019 sa v Novej Cvernovke v Bratislave uskutoční Autoriáda 2019. Ide už o tretí ročník literárneho festivalu na platforme Dní slovenskej literatúry. Pestrý program prinesie populárne tváre slovenského literárneho sveta, nové aj staré tituly, program pre mladších či koncerty. Celodenný program bude v sále, predajná výstava kníh a Vianočný Cverna Market na 1. poschodí v Novej Cvernovke. Z programu vyberáme:

10. hod.
100. výročie narodenia Márie Ďuríčkovej
Bábkoherec Miroslav Mihálek z divadla Spozavoza uvedie deti do čarovného sveta rozprávok a povestí obľúbenej slovenskej spisovateľky. (Podujatie v spolupráci s časopisom Slniečko a NO Osmijanko)
11. hod.
Abeceda znakov
Workshop Petry Lukovicsovej, ilustrátorky detského časopisu Slniečko a množstva kníh pre deti. Písmenká na papieri vytvárajú nielen slovíčka a vety, ale tiež zaujímavé obrázky.
13. hod.
Básne 2019 SK/CZ
Slávnostné odovzdávanie cien medzinárodnej literárnej súťaže a uvedenie zborníka diel tohoročných laureátov za účasti autoriek, autorov a porotcov.
14. hod.
Víťo Staviarsky – Kšeft
S držiteľom ceny Anasoft litera a scenáristom filmu Loli paradička o jeho najnovšej zbierke Kšeft sa zhovára Andrea Makýšová Volárová.
14, 30 hod.
Jana Bodnárová – Koža
Knižnú novinku z vydavateľstva Aspekt a prozaičku, poetku, vizuálnu umelkyňu a videoperformerku Janu Bodnárovú predstaví Jana Juráňová.
16. hod.
Dominika Madro – Svätyne
Zvíťazila v literárnej súťaži Poviedka, je z Myjavy a debutuje tajomným románom z Myjavských kopaníc. Rozhovor o príbehu starom niekoľko storočí vedie Viliam Nádaskay.
17. hod.
Čau o piatej
Ján Mistrík číta Dušana Mitanu.
Dramatizované čítanie z posledného románu-autobiografie “Nezvestný”.

Dni slovenskej literatúry, to sú kultúrne podujatia počas týždňa od 24. 11. do 30. 11. 2019 na rôznych miestach Bratislavy. Naplnila ich už napríklad Spomienka na Dušana Mitanu, čo bolo uvedenie poslednej autorovej knihy Nezvestný. Ale aj Literárna revízia troch dekád 1989 – 2019, diskusná relácia literárnych vedcov o najlepších slovenských knihách. V Spomienke na Kornela Földváriho o autorovom živote a diele hovorili Naďa Földváriová, Daniela Kapitáňová, František Jablonovský a ich hostia. Spomienka na Václava Pankovčína, spojená so slávnostným ukončením vydávania súborného diela (I. Marakéš, II. Poviedky a III. Romány), bude vo štvrtok 28. 11. o 18. hodine v Novej Cvernovke. Diskusiu vedie Radoslav Passia, z poviedok číta Ludwig Bagin.