November 89 a literáti Dolného Kubína

803

Ako nás informovali z Oravy, pri príležitosti spomienky na 17. november 1989 Oravské kultúrne stredisko organizuje podujatie November 89 a kubínski literáti. Uskutoční sa už tento utorok 26. novembra o 11. hodine v aule Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne. Pôjde o reflexiu novembrových udalostí v živote a tvorbe dolnokubínskych spisovateľov pri príležitosti nedožitých jubileí dvojice z nich: 75. výročia narodenia Ľubomíra Schrameka a 85. výročia narodenia Jána Johanidesa.

V programe vystúpia literárni publicisti a historici, napríklad Peter Cabadaj, spomínať a diskutovať tiež budú Milan Galanda, Miloslav Roubal, Ján Bencúr a Štefan Jány. Súčasťou programu bude premietanie videofilmu študentov a pedagógov Obchodnej akadémie pod názvom Remember november. Ako hudobný hosť vystúpi Ondrej Štyrák.

Sú pripravené i sprievodné aktivity – Zrkadlenie ulice – výstava letákov, plagátov a dokumentov z daného obdobia. Žiaci základných a stredných škôl si budú môcť formou rovesníckeho vzdelávania na interaktívnej miniexpozícii komunizmu porovnať každodenný život v Československu v období totalitného komunistického režimu so životom v demokracii. Sprievodné akcie sa uskutočnia aj v priestoroch Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.