Novembre (1989 a 2019)… a blížiaci sa (knižný) december

126

Je to tak, pretože máme na mysli predovšetkým november pred tromi desiatkami rokov, keď sa začala uskutočňovať veľká zmena v živote spoločnosti a, pravdaže, aj v životoch obyvateľov Slovenska, vtedy ešte súčasti spoločného štátu so susedným Českom… Minulý týždeň, ktorý vyústil cez víkend presne do onoho tridsiateho výročia novembrových udalostí 1989, je za nami. Na našom portále však pokračujeme “sekciou” s názvom November 1989 a november 2019, v ktorej až do konca mesiaca nájdete články súvisiace s výročím a jeho reflexiou na Slovensku dnes.

Nie je to ťažké: po novembri nasleduje v kalendári december. Mesiac vrcholiaci zas najkrajšími sviatkami roka (a potom Silvestrom, pravdaže!), ktoré sa popri ich duchovnej hodnote a rodinnej súdržnosti dobre pamätajú aj “cez” darčeky pod vysvieteným stromčekom v domácnostiach. Stále medzi nimi významné miesto patrí knihám. Práve na túto súhru sa začíname sústreďovať a na našom portále zaznamenáte takpovediac zvýšený výskyt tipov na kvalitné knihy objavujúce sa na našom knižnom trhu.

Už viackrát sme avizovali zmeny aj na našom portále. Symbolicky sa táto trojica zmien stýka práve v jeho priestore. Je prehľadnejší, pútavejší, informatívnejší a zaujímavejší pre každého návštevníka, čitateľa.

Hneď pod hlavičkou nájdete päť “odkazov”, už ich pomenovania – Svet literatúry, Zrkadlo histórie, Pozvánky a súťaže, Vydavateľstvo SSS a Archív tlačených čísel – veľa napovedajú o ich obsahu. V “bežiacom” riadku nájdete Aktuality kultúrno-spoločenského diania u nás. Potom nasleduje TOP päťka významných udalostí z tohto spektra života v krajine pod Tatrami. Ďalej je upútavka na aktuálne predávanú tlačenú podobu časopisu Literárny týždenník, hneď vedľa nej si môžete prečítať to predchádzajúce (kompletne v elektronickej listovateľnej podobe), nechýba odkaz na náš FB, ktorý bude pravidelne denne dopĺňaný. Sekcia Kultúra – Umenie – Spoločnosť prináša aktuálne pohľady na uvedené. Spravidla v pondelok sa budem prihovárať z tohto miesta (aktuálne predovšetkým o bohatom živote kultúry vo všeobecnosti), z tlačenej podoby Literárneho týždenníka budeme ponúkať výber článkov, zamýšľať sa môžete s aktuálnou Myšlienkou týždňa, pousmiať pri trefnom Úsmeve týždňa

Skrátka, vážení návštevníci portálu, ľudia, ktorí viete, že kultúra je nevyhnutnou súčasťou kvality každodenného života, priaznivci literatúry a umenia, pozitívneho diania v spoločnosti, opäť vitajte! Od februára tohto roku je internetový priestor bohatší o kultúrno-spoločenský portál, ktorý je odteraz ešte novší a zároveň rozširuje tlačenú verziu Literárneho týždenníka.

Osobitné postavenie na portále má najstaršia a najpočetnejšia spisovateľská organizácia – Spolok slovenských spisovateľov. Mimochodom, vydanie spomínaného tlačeného periodika, ktorý je jeho časopisom a ktorého predaj sa práve skončil, si vďaka našej stránke môžete čítať ešte ďalšie dva týždne. Ani potom neskončí v „koši“, ale ho nájdete v prémiovej podobe v Archíve tlačených číselStránka je obohacovaná o aktuality z literatúry, kultúry, umenia a ďalších oblastí. Uverejňujeme pozvánky na podujatia, informácie o literárnych, umeleckých a iných súťažiach, ankety, rozhovory, pohľady do knižníc, múzeí a galérií. Nechýbajú knižné novinky, ukážky z pripravovaných kníh, jubileá osobností aj udalostí… Webová stránka je sprievodcom pre moderného kultúrneho človeka, ktorý zároveň nezabúda na tradičné hodnoty.

Aj v novembri platí: vitajte a príjemné čítanie! Na monitoroch počítačov, obrazovkách tabletov aj mobilných telefónov…

Ilustračné foto a koláž: Redakcia online LT a Pixabay.com