Novinka vydavateľstva SSS ALEXANDER SERGEJEVIČ PUŠKIN: Rozprávka o cárovi Saltánovi

588

Rozprávka o cárovi Saltánovi patrí medzi najkrajšie Puškinove rozprávky, jej motív nachádzame aj v slovenských ľudových rozprávkach. Tento vydavateľský počin je o to významnejší, že text rozprávky preložil, prebásnil a spracoval renomovaný slovenský básnik Jaroslav Rezník. Veršovaná podoba dodáva deju dynamiku a melódiu a cibrí poetický cit detského čitateľa.

Prínosný je aj samotný obsah rozprávky svojím ľudským posolstvom, pretože nielenže klasicky víťazí dobro nad zlom, ale namiesto potrestania zla nasleduje odpustenie, čiže vyšší mravný rozmer. V rozprávke cár Saltán tajne počúva rozhovor troch sestier a vezme si za ženu tú, ktorá mu chce dať dediča. Ostatné sa nahnevajú a spletajú intrigy spolu so zlou ženou s bosoráckymi schopnosťami.

V dôsledku intríg cár potrestá nevinnú ženu a spolu s dieťaťom ich v sude hodia do mora. Nezahynú však, ale zachránia sa na ostrove. Tam chlapec vyrastie, a keď zachráni labuť pred čarodejníkom, toto zakliate stvorenie mu pomôže privolať na ostrov otca, ktorý s radosťou prijíma ženu a dieťa a zlým sestrám aj bosorke, ktorá im pomáhala, odpúšťa. Rozprávku sprevádzajú kvalitné ilustrácie Petra Cpina.

ALEXANDER SERGEJEVIČ PUŠKIN: Rozprávka o cárovi Saltánovi
Rozmery: 205 x 295 mm, 80 s., tvrdá väzba, ISBN: 978-80-8202-064-2
Cena: 12,90 €