Novinkou ceny CE ZA AR je pavilón v centre hlavného mesta

754

Na význam architektúry ako dôležitej súčasti životného priestoru poukážu organizátori Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR 2019 špeciálnou novinkou. Je ňou Pavilón CE ZA AR na Primaciálnom námestí v Bratislave. Pavilón sa otvára záujemcom dnes. Do 10. októbra tu bude výstava nominovaných diel 18. ročníka CE ZA AR ´19. Počas jesene sa pavilón, ktorý je autorským dielom architekta Martina Skočeka, presunie s programom a výstavou do Košíc. Slovenská komora architektov chce touto novinkou prispieť k zmene vnímania architektúry. Agentúru SITA o tom informovala Broňa Tarnócy zo Slovenskej komory architektov.

Pavilón chce byť miestom, kde sa verejnosť môže nielen informovať o nomináciách aktuálneho 18. ročníka ceny, ale predovšetkým sa oboznámi s významom architektúry ako dôležitej súčasti nášho životného priestoru. Pavilón uvedie aj série krátkych dokumentov pod názvom Týždeň súčasnej slovenskej architektúry, ktoré následne od 3. do 9. októbra odvysiela vždy podvečer o 17, 25 hodine Dvojka RTVS. Program v Pavilóne CE ZA AR je naplánovaný až do odovzdávania ocenenia CE ZA AR 2019, ktoré sa uskutoční 10. októbra v bratislavskej Starej Tržnici a v priamom prenose o 20, 10 hod. odvysiela RTVS na Dvojke.

Poslaním Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR je zvýšiť informovanosť verejnosti o práci architekta v spoločnosti, o význame tejto profesie a o jej vplyve na tvorbu prostredia. Cieľom ceny je tiež prezentácia a podpora architektonickej tvorby členov Slovenskej komory architektov prostredníctvom prezentácie prihlásených a ocenených diel. V aktuálnom 18. ročníku sa do CE ZA AR-a prihlásilo 100 diel. Medzinárodná porota z nich vybrala a osobne navštívila 31, čo je o doposiaľ najväčší počet diel, ktoré si porota bola v rámci Slovenska pozrieť. Po štyroch dňoch obhliadok rozhodla o nominácii 18 diel, ktoré zabojujú o ocenenie CE ZA AR 2019 v šiestich kategóriách. Hlasovaním zároveň porota určila víťazné diela. Cena sa udelí v kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Interiér, Exteriér a v kategórii Fenomény architektúry. Všetky nominácie sú aj s fotografiami zverejnené na webstránke súťaže https://www.cezaar.tv.

Nad 18. ročníkom ocenenia CE ZA AR 2019 prevzali záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová, primátor Hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo a starostka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. Cenu podporil organizačný partner Kde bolo, tam bolo a Inštitút Slovenskej komory architektov.