Novinky vo vysielaní Rádia Devín

653

Pri príležitosti Roku slovenského divadla pripravilo Rádio Devín cyklus polhodinových relácií Desať dekád divadla.sk, v ktorom spracuje rozhlasové dejiny slovenského divadla. „Tento unikátny projekt sa uskutoční v odbornej garancii prof. Vladimíra Štefka, so zapojením významných slovenských teatrológov a odborníkov. Jeho ambíciou je zachytiť všetky dôležité a relevantné oblasti slovenského divadla a okrem zásadných historických míľnikov slovenského divadla, profilov vybraných osobností, zmapuje aj regionálne divadelné špecifiká a divadelné centrá,“ priblížil intendant Rádia Devín Peter Janků. Poslucháči si cyklus môžu vypočuť od februára každú nedeľu o 16,30 hodine.

Relácia Ikony slovenského divadla v rámci Ars litery prinesie rozhovory, spomienky a reflexiu profesionálneho života osobností a legiend slovenského divadla. Priestor dostanú herci, režiséri, scénografi, teatrológovia či choreografovia z rôznych regiónov Slovenska. Reláciu bude Rádio Devín vysielať každý piatok o 17. hodine.

Úteky za železnú oponu je cyklus 20 autorských relácií Pavla Smolíka. V nich sa bude venovať príbehom ľudí z 50 rokov minulého storočia, ktorí zvolili riskantnú cestu za slobodou útekom cez štátne hranice. Premiéra prvého príbehu je naplánovaná na 2. februára o 14. hodine a následne každú druhú nedeľu v rovnakom čase.

Súčasťou vysielania počas pracovných dní o 13, 30 hod. sa stane Hudba.sk. V relácii Rádio Devín priblíži slovenských hudobných autorov i textárov náročnejších hudobných žánrov, ktoré sú súčasťou jeho portfólia.

Pôvodným slovenským operám bude v sobotu od 19. hodiny venovaných 12 večerov v relácii Operné Rádio Devín.

Po niekoľkých skúšobných týždňoch ponúka Rádio Devín poslucháčom Newsletter RTVS: Kultúra a umenie. Vďaka tomuto jedinečnému projektu dostanú odberatelia každý piatok poobede elektronický prehľad správ a aktualít z oblasti umenia a kultúry. Archív newsletterov je dostupný na https://devin.rtvs.sk/clanky/temy/209185/newsletter-rtvs-kultura-a-umenie. Na odber sa je možné prihlásiť na: https://www.rtvs.sk/devin-newsletter

Od februára v týždennej štruktúre je do programu zaradená relácia Čítanie na pokračovanie poludňajšie Čítanie na pokračovanie sa posúva z 13,30 na 13. hodinu, o 13, 30 sa vysiela relácia Hudba.sk.

Zmeny vo večernej štruktúre v pondelok až piatok: v utorok o 19. hodine sa budú každý druhý týždeň medzi sebou striedať relácie Bluetime a Bližšie k jazzu v stredu o 19. hod. sa vysiela relácia Exkluzívne z jazzových pódií vo štvrtok o 20. hod. sa vysiela relácia Fenomény.

Zmeny v štruktúre: sobota. O 22,30 hod. sa vysiela relácia Fakty venovaná literatúre faktu
o 23. hodine relácia Musica slovaca.

Zmeny v štruktúre: nedeľa. O 6. hod. sa vysiela repríza relácie Desať dekád divadla.sk
o 14. hod. každú druhú nedeľu sa vysiela premiéra relácie Úteky za železnú oponu,
relácia Hrá SOSR sa bude vysielať o 15, 30 hod., o 16, 30 hod sa budú vysielať premiérové časti relácie Desať dekád divadla.sk