Nový portál o literatúre a spoločnosti Slovo vedúceho redaktora

1043

Vážení návštevníci nášho portálu, ľudia, ktorí viete, že kultúra je nevyhnutnou súčasťou kvality nášho každodenného života, priaznivci literatúry a umenia, vitajte! Na úvod pár slov vedúceho redaktora portálu Igora VÁLEKA. Ten sa bude pravidelne prihovárať z tohto miesta. Aktuálne a podľa potreby reagovať na dianie, predovšetkým v bohatom živote literatúry a kultúry vo všeobecnosti, v rubrike SLOVO VEDÚCEHO REDAKTORA. 

Internetový priestor je od 1. februára 2019 bohatší o ďalší kultúrno-spoločenský portál, na ktorom sa práve nachádzate. Kultúrno-literárna akadémia, n. o. spúšťa online verziu Literárneho týždenníka s názvom www.literarnytyzdennik.sk. Moderný webový portál podporujúci lepšiu orientáciu hlavne v literárnom prostredí, ktorý bude zároveň rozširovať dosah tlačenej verzie Literárneho týždenníka a posilňovať jeho pozíciu hodnotového a mienkotvorného média. Stránka vzniká v súčinnosti s redakciou tlačeného Literárneho týždenníka. Osobitné postavenie na stránke má aj naša najstaršia a najpočetnejšia spisovateľská stavovská organizácia – Spolok slovenských spisovateľov. Hneď na titulným logom stránky preto nájdete prístup priamo na tlačené periodikum (chýbať nebude vždy upozornenie na jeho aktuálne číslo  v predaji), ako aj na spomínanú spisovateľskú organizáciu. Skrátka – synergia ako jeden z pilierov spolupráce a posilňovania kvality a informovanosti.

Prejdime k aktualite, ktorá sa stáva zároveň – v najlepšom slova zmysle – celoročnou “trvalkou”. Hlavne však trvanlivou hodnotou hodnou návratov. Je viac ako nevyhnutné, aby sme si pripomínali významné osobnosti a dejinné udalosti, ktoré formovali naše dejiny a tým aj našu súčasnosť. Čím silnejšie si to uvedomujeme, tým lepšie. Pretože až potom môže nastať skutočne efektívny aktualizačný moment. Takpovediac úplne bežné a hlavne efektívne zúročenie pozitívnych odkazov minulosti na beh súčasnosti. Žijeme teda v Roku Milana Rastislava Štefánika, ktorý kontinuálne presahuje aj do roku budúceho, keď si po storočnici tragickej smrti pripomenieme 140. výročie narodenia. Je samozrejmé, že mediálnymi partnermi Roka M. R. Štefánika sú prioritne verejnoprávne inštitúcie Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), chýbať však nebude ani Literárny týždenník. Pravidelne – aktuálne aj hĺbkovo, analyticky, edukatívne a aj apelatívne.

Od začiatku prinášame aktuálne spravodajstvo, publicistické materiály a príspevky renomovaných novinárov, publicistov a spisovateľov venované spektru tém v rôznorodom žánrovom stvárnení. Vedľa nájdete vždy vydanie spomínaného tlačeného periodika, ktorého predaj sa práve skončil, no ktoré si vďaka našej stránke môžete celé prelistovať a prečítať. No a v prémiovej podobe, ako Archív tlačených čísel, už aj ročníky 2017 a 2018, postupne pribudnú archívy jeho vydaní od vzniku v roku 1988 až po súčasnosť.

Stránka je obohatená o spravodajstvo a aktuality z literatúry, kultúry, umenia a ďalších oblastí verejno-spoločenského života. Uverejňujeme pozvánky na podujatia, informácie o literárnych, umeleckých a iných súťažiach, ankety, rozhovory so spisovateľmi a ilustrátormi, vydavateľmi aj kníhkupcami, pohľady do knižníc, múzeí a galérií. Nechýbajú knižné novinky, ukážky z pripravovaných kníh… Mnohé bude pribúdať postupne, napríklad onedlho v Medzinárodný deň poviedky, najviac – symbolicky! – od marca, ktorý je Mesiacom knihy, kedy otvoríme napríklad aj čítanie na pokračovanie. Nezabudneme na jubileá osobností aj udalostí, iniciovanie verejných diskusií a polemík k aktuálnemu spoločenskému pohybu. Osobitná bude aj kapitola spolupráce s kultúrnymi a spoločenskými inštitúciami a organizáciami, neziskovými organizáciami, občianskymi združeniami…

Skrátka, naša webová stránka je sprievodcom pre moderného slovenského kultúrneho človeka, ktorý zároveň nezabúda na tradičné hodnoty, obsiahnuté napríklad aj v kvalitnej literatúre, hoci odeté v novom šate. Ešte raz, vitajte a príjemné čítanie! Na monitoroch počítačov, obrazovkách tabletov, elektronických čítačiek aj mobilných telefónov…

Ilustračné foto: archív redakcie a Pixabay.com