Nová synagóga v Žiline pokračuje výstavou aj koncertom

583
Martina Mäsiarová: Hora 2

Výstava mladej umelkyne Martiny Mäsiarovej, ktorá mala byť v rezidenčnom ateliéri Sngg studio, je kvôli vytopeniu na balkónoch Synagógy a vidieť a počuť ju môžu návštevníci do konca augusta. Vždy od stredy do nedele, od 13. do 19. hodiny. V stredu 7. 8. pozývajú aj na komentovanú prehliadku s autorkou.

V sobotu 10. 8. dorazia účastníci augustového pochodu Vrba Wetzler Memorial z Osvienčimu do Žiliny. O 18. hodine bude stretnutie a reflexia s účastníkmi VWM, ktoré o 20. hodine doplní koncert arménskych ľudových piesní Karin Sarkisjanovej.
Rodáčka z Jerevanu, speváčka, klaviristka a skladateľka, ktorá je na Slovensku a v Čechách známa predovšetkým svojou vášňou pre zbieranie a aranžovanie ľudových piesní sa predstaví so sólovým hudobným programom s ťažiskom na piesňach z Arménska, v ktorom vyrastala. Karin predstavuje unikát na slovenskej hudobnej scéne svojou brilantnou kombináciou klavírnej hry a jedinečného vokálneho prejavu. Okrem toho sa s obľubou venuje aranžovaniu ľudových piesní pre rôzne nástrojové obsadenia, ako aj zborových skladieb (o. i. Ave Maria, ktorú v premiére uviedol Slovenský filharmonický zbor). Je vyhľadávanou umelkyňou pre iné hudobné zoskupenia a hosťovala na koncertoch skupín Balkanansambel, Bashavel, Preßburger Klezmer Band, Shum Davar, Pacora trio a Kaschauer Klezmer Band. Venuje sa tiež aj scénickej hudbe (spolupráca so Slovenským národným divadlom, s Martinským komorným divadlom a iné). Predstavila sa na pódiách veľkých klezmerových festivalov v Ľvove a Petrohrade, kde jej interpretáciu jidiš piesní vysoko ocenili aj také legendy ako Lorin Sklamberg a Michael Alpert.

Vrba Wetzler Memorial je spoločné dielo širokej komunity aktívnych občanov inšpirované víziou Fedora Gála. Pochod ľudí, ktorí myslia, cítia a nechcú byť len pasívnymi svedkami. Stotridsať kilometrov pešo po stopách Vrbu a Wetzlera, týždeň fyzického nasadenia, spoločných diskusií aj osamelých meditácií, sa končí v Žiline slávnostným záverom v Novej synagóge. Útek oboch väzňov z tábora Auschwitz-Birkenau a správa, ktorú následne spísali v Žiline, má v dejinách zásadný význam. Pochod ako živý memoriál venovaný dvom hrdinom, ktorí riskovali životy, aby sa pokúsili zachrániť tisíce Židov pred istou smrťou, sa opäť koná dvakrát – v júli aj v auguste.

Foto: archív Novej synagógy v Žiline