Obnovia vežu národovcov v Oravskej Porube

585

Ako uvádza agentúra SITA, do jubilejného desiateho ročníka súťaže určeného na pomoc pamiatkam Slovenska Poklady Slovenska sa zapojilo takmer 46-tisíc ľudí z celého Slovenska. Prostredníctvom verejného hlasovania o pridelenie grantu na obnovu jednej z deviatich historických pamiatok z rôznych kútov krajiny. Z nich približne 19-tisíc hlasujúcich rozhodlo o tom, že 50 tisíc eur pôjde na rekonštrukciu Bajčiovskej veže v Oravskej Porube, s ktorou sa priamo spája história národného obrodenia. Agentúru SITA o tom informoval za organizátorov súťaže Tomáš Turčan z PR agentúry Grape.

Do finále súťaže Poklady Slovenska vybrala odborná komisia deväť chátrajúcich historických objektov či umeleckých diel. Počas dvojtýždňového hlasovania na internete prejavila verejnosť najväčší záujem o záchranu dvoch vzácnych objektov: secesného mauzólea Andrášiovcov v Krásnohorskom Podhradí a vyše 300-ročnej kamennej veže v obci Oravská Poruba. Z nich napokon s tesným rozdielom 564 hlasov zvíťazila pamiatka na Orave.

Víťazná pamiatka, kamenná veža zo 17. storočia, sa nachádza v bývalej zemianskej osade Gäceľ, ktorá je považovaná za najstaršiu časť obce Oravská Poruba. Je pozostatkom kúrie rodiny Bajčiovcov. Pre naše dejiny má význam v súvislosti s udalosťami, ktoré na Orave v roku 1848 iniciovali Žiadosti oravského ľudu. V Bajčiovskej veži oravskí národovci spísali v siedmich bodoch svoje požiadavky, v ktorých požadovali zrovnoprávnenie maďarčiny a slovenčiny, aby mal ľud z Oravy svojich zástupcov v sneme, výučbu v miestnych slovenských dialektoch alebo zastúpenie slovenských učiteľov na vysokých školách…

Foto: archív