Odštartovali Rok Maríny a Andreja Sládkoviča v Banskej Štiavnici

966

Presne 200 rokov od narodenia Maríny Pischlovej aj Andreja Sládkoviča vznikol v Banskej Štiavnici projekt Zaľúbená Štiavnica. Ako agentúru SITA informovala PR manažérka projektu Kristína Kohútová, zámerom nového projektu je, aby najkrajšie ľúbostné verše básne Marína vystúpili z knižky a návštevníci mesta sa s nimi stretli v uliciach, podnikoch a dokonca aj pri romantických prechádzkach v prírode v okolí Banskej Štiavnice.

„Cieľom projektu je spopularizovať Banskú Štiavnicu ako mesto najdlhšej ľúbostnej básne sveta a dostať ju tak na celosvetovú mapu najzaľúbenejších miest – do spoločnosti takých pútnických miest lásky, akými sú Paríž či Verona,“ povedal iniciátor projektu a spoluzakladateľ Banky Lásky Igor Brossmann a dodal, že Zaľúbenú Štiavnicu spolu pripravilo mesto Banská Štiavnica, Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Štiavnica a Krajská organizácia cestovného ruchu – Banskobystrický kraj Turizmus.

„Rok Maríny a Sládkoviča štartujeme na Valentína a naplno sa rozbehne v máji – mesiaci lásky. Aby každý návštevník, ktorý v tomto roku zavíta do Banskej Štiavnice vedel, že vstupuje do mesta, kde sa zrodila najdlhšia ľúbostná báseň sveta, osadili sme na hlavných prístupových cestách hneď za oficiálne označenie mesta aj symbolické dopravné značky Zaľúbená Štiavnica,“ uviedol podpredseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Štiavnica Ľudovít Kaník.

Projekt Zaľúbená Štiavnica 2020 sa skladá zo štyroch kľúčových aktivít. Prvou je poézia v uliciach, v rámci ktorej na operadlá mestských lavičiek postupne pribudnú desiatky veršov Sládkovičovej Maríny v slovenskom aj v anglickom jazyku. Na operadlách budú zároveň umiestnené aj QR kódy, vďaka ktorým sa návštevníci dozvedia, čo všetko môžu v rámci projektu zažiť. Organizátori pripravujú aj mapu najkrajších autentických lokalít súvisiacich so zrodom básne Marína. Mestská hra Zlož vlastnú ľúbostnú báseň z krásnych veršov z Maríny prepojí turisticky atraktívne prevádzky komerčného i nekomerčného charakteru. Poslednou kľúčovou aktivitou projektu bude 1. ročník trojdňového festivalu Štiavnický Ľúbfest od 19. do 21. júna.

Banská Štiavnica je známa svojou banskou históriou. Málo ľudí ale vie, že práve v Banskej Štiavnici sa odohral skutočný príbeh osudovej lásky, z ktorej sa zrodila najdlhšia ľúbostná báseň sveta. Báseň Marína, ktorú Andrej Sládkovič písal svojej milej Maríne Pischlovej dva roky, má 2 900 veršov a takmer stotisíc znakov. Po prvý raz vyšla báseň knižne v roku 1846. Od roku 2017 je oficiálne zapísaná ako svetový rekord vo World Record Academy.