Opera SND pred Vianocami uvedie zborový koncert

611

Prierez opernou zborovou tvorbou od jej počiatkov po súčasnosť ponúkne v predvianočnom čase prvá slovenská operná scéna. Koncert zboru Opery Slovenského národného divadla (SND) sa uskutoční v piatok 20. decembra. V sále opery a baletu novej budovy národného divadla na Pribinovej ulici v Bratislave si publikum od 19:hodiny vypočuje operné árie od svetových aj domácich mien hudobnej tvorby. Program koncertu sa ponesie v duchu osláv storočnice SND a nadchádzajúceho stého výročia operného súboru. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Na koncerte odznejú hudobné čísla z diel Claudia Monteverdiho, Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela, Gioachina Rossiniho, Giuseppe Verdiho, Jána Levoslava Bellu, Bohuslava Martinů, Leoša Janáčka, Jána Cikkera, Eugena Suchoňa a ďalších. Program spestria aj skladby a úpravy piesní od hlavného zbormajstra Opery SND Pavla Procházku. Podľa Procházku sa pri tvorbe programu koncertu zámerne nezamerali na zborové operné „evergreeny“. Publiku ponúknu výber nemenej krásnych zborových skladieb od raného baroka po súčasnosť.

Vznik zboru Opery Slovenského národného divadla sa datuje do roku 1920, keď začala s profesionálnou činnosťou. V priebehu storočného pôsobenia zbor účinkoval v početných operných inscenáciách diel rôznych hudobných štýlov od obdobia baroka až po súčasnú tvorbu. Ako pripomenula Izabela Pažítková, historik František Bokes v štúdii Družstvo Slovenského národného divadla uvádza, že SND malo v prvej sezóne 20 sólistov opery, 30 členov operného zboru, 49 členov orchestra. V súčasnosti má Opera SND 54 členov a v repertoári okolo 30 titulov. Zbor Opery SND popri operných tituloch vystupuje aj na koncertoch, ktoré pri rôznych príležitostiach pripravuje národné divadlo.

V priebehu storočnej existencie SND naštudovali členovia opery diela od obdobia baroka až po súčasnú tvorbu. Zúčastnili sa so súborom na mnohých umeleckých turné nielen v Európe. Medzi najvýznamnejších zbormajstrov, ktorí formovali zbor Opery SND v poslednom období patria podľa SND predovšetkým Ondrej Lenárd, Ladislav Holásek, Naďa Raková a Koloman Kovács. Hlavným zbormajstrom je v súčasnosti Pavel Procházka, hudobný skladateľ, pedagóg, ktorého umelecké pôsobenie dlhé roky výrazne ovplyvňuje zborovú interpretáciu na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Už tradične sú v decembri na programe Opery SND aj silvestrovské koncerty. Pozýva na ne 30. a 31. decembra do novej budovy SND. „Ako sa na oslavy Silvestra patrí, zaznejú virtuózne operné árie, ale aj nesmrteľné operetné melódie. Sólisti, zbor a orchester našej prvej opernej scény vám v dvoch koncertoch ponúknu silvestrovský hudobný zážitok pod vedením dirigenta Ondreja Olosa,“ avizovalo SND.