Operný večer na počesť grófky v Betliari

690

Koncert sa bude konať v krásnom prostredí betliarskeho parku pred kaštieľom v sobotu 10. augusta 2019 o 18. hodine, v prípade nepriaznivého počasia v priestoroch kaštieľa Betliar. Podujatie bude možné podporiť dobrovoľným vstupným.

Ako informuje múzeum, grófka Eleonóra Kaunitzová sa narodila v kaštieli Zahrádky v dnešnej Českej republike v roku 1862. Pochádzala z významnej šľachtickej rodiny česko–rakúskeho pôvodu a v roku 1882 sa vydala za grófa Gejzu Andrássyho. Bola dôležitou osobou v rámci uhorskej a rakúsko–uhorskej šľachty a na prelome 19. a 20. storočia ju maďarská historiografia spomína s veľkou obľubou ako veľmi elegantnú a krásnu dámu, ktorá bola ozdobou každej spoločenskej udalosti. Jej príbuzná Stella Andrássyová o nej vo svojej knihe „Horí pusta“ píše, že mala veľmi rada hudbu. Často si nechávala na klavíri hrať Beethovenovu Sonátu mesačného svitu, pričom ležala na pohovke prikrytá hermelínovými kožušinami. Hudobný večer venovaný pamiatke tejto osobnosti dejín nášho kaštieľa organizujeme tohto roku už po tretíkrát.

Pozvanie múzea tento rok prijali operní speváci Patricia Janečková a Titusz Tóbisz. Na klavíri ich bude doprevádzať Júlia Grejtáková.

Foto: archív SNM – Múzeum Betliar