Ormandík vystavuje pokrivené „ksichty“, vychádza aj kniha

550

Sú mementom spoločnosti, kde nad pokorou a slušnosťou vyhráva zištnosť a pretvárka. Výsostne aktuálni „krikľúni“, démoni aj proroci výtvarníka Mareka Ormandíka, ktorými nastavuje zrkadlo dnešnému dianiu v spoločnosti, sa predstavia verejnosti na výstave Ksicht v bratislavskej Galérii 19 od 23. januára do 1. marca 2020. Vyše päťdesiat nových diel, ktoré vznikli počas aktuálneho a minulého roka, vystaví autor po prvýkrát.

„Uhrančivému pohľadu týchto portrétov nemožno ujsť, sú nástojčivé ako hlad, mrzia nás ako stará krivda a urážajú ako pravda,“ konštatuje kurátor výstavy Miroslav Haľák, ktorý pôsobí v prestížnej galérii Belvedere vo Viedni. „V hlavách Mareka Ormandíka paradoxne nie je zakódované neprirodzené správanie či neľudská vypätosť zmyslov, ale skôr tienistá stránka ľudského výrazu. Výsledkom kolízie farieb a línií je v tomto prípade obraz afektov našej kultúry,“ dodáva.

V tvárach sa Marek Ormandík snaží zachytiť víry myšlienok farbou. K motívu „hlavy“ sa vracia počas celej svojej maliarskej kariéry už takmer tri desaťročia.
V najnovšom cykle Portrait of death sa „röntgenovaním“ tvárí blížnych zamýšľa nad ich pominuteľnusťou – Memento mori. Veľkorozmerné obrazy búst zas vypovedajú o adorovaní zloduchov. A séria plátien Chorus, ktorá zobrazuje vypäté emócie v hlavách s otvorenými ústami, nechá na divákovi, aby sa rozhodol, či tváre kričia od bolesti alebo radostne spievajú.

„Citovo vypätá tvár týchto hláv je výsledkom tvorivého zápalu a záujmu o človeka a nie iba rutinným vyprázdňovaním konvenčnej formy. Tristnosť farieb a čiar, z ktorých sú vymodelované hlavy, sa svojou naliehavosťou automaticky stáva projekčnou plochou našich vlastných obsahov. Jedinečnosť Ormandíkových krikľúňov, orantov, starcov, démonov a prorokov tkvie v ich schopnosti absorbovať, ale súčasne aj vyžarovať životnú energiu. Nielenže prijímajú od nás celé spektrum emócií, ale zosilnené ich aj vyžarujú,“ vysvetlil kurátor Miroslav Haľák, ktorý je súčasne spoluautorom novej monografie o Marekovi Ormandíkovi.

Tristostranovú knihu, ktorá prináša prvý ucelený obraz o živote a tvorbe tohto výrazného predstaviteľa strednej generácie slovenského maliarstva, predstavia v premiére počas vernisáže výstavy 23. januára 2020. Rozsiahla publikácia, ktorá obsahuje reprodukcie vyše 400 diel Mareka Ormandíka, esej Miroslava Haľáka, krátke postrehy ďalších kunsthistorikov aj rozsiahly rozhovor o Ormandíkovom detstve, študentských časoch a filozofii jeho tvorby, vyšla aktuálne vo vydavateľstve Slovart.