Ornamenty aj odevy inšpirované remeslom v ÚĽUV-e

900

Tradičné vzory aj nové inovatívne odevy čerpajúce z kvality remesiel približujú dve aktuálne výstavy Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Bratislave. Výstava Srdcom zdobené v Galérii ÚĽUV ukazuje až do záveru februára pestrosť ľudových ornamentov Slovenska. Expozícia Dizajn štúdia ÚĽUV nazvaná O móde v prirodzenom „mode” predstavuje kolekcie od mladých odevných dizajnérok. Odevy vychádzajúce z poctivosti remesla, lásky k prírode a k človeku sa dajú vidieť až do konca mája budúceho roka. Agentúru SITA o tom informovali z ÚĽUV.

Výstava Srdcom zdobené ukazuje v priestoroch galérie ÚĽUV na Obchodnej 64 pestrosť originálnych slovenských ornamentov a ich súčasné možnosti využitia. Jej autorky Libušu Jaďuďovú a Michaelu Škodovú viedol podľa ich slov k vytvoreniu výstavy aj fakt, že v súčasnosti obľúbené používanie ornamentov často skĺzne až ku gýču. Ako dodávajú v tlačovej správe k výstave jej autorky, veria, že sa im podarilo poukázať na jedinečnosť a nádheru ľudových ornamentov ako cenných zdrojov inšpirácie, ktoré môžu poslúžiť aj ako „dôveryhodné východisko pri tvorbe v umeleckej či záujmovej sfére“. Vystavené predmety pochádzajú zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave a z dielní súčasných výrobcov, ako je napríklad Peter Lužák, Jana Majerská, Oľga Obertová či Katarína Žiak. Výstava je v Galérii ÚĽUV prístupná do 28. februára počas pracovných dní od 12. do 18. hodiny.

Tri odevné kolekcie ukazuje do 31. mája výstava O móde v prirodzenom „mode” v Dizajn štúdiu ÚĽUV. Na Dobrovičovej 13 v bratislavskom Starom Meste predstavuje konkrétne diela Márie Štranekovej, ako aj dve kolekcie Skelet vnemu od Evy Husárovej a I´m not a robot od Nory Čaneckej, Eriky Daxnerovej a Barbory Jakubovej. Autorky sa pokúšajú cez odev upozorniť na potrebu ekologického správania sa v móde. Ich tvorba sa snaží o „spomalenie“ a udržateľnosť bez vplyvu krátkodobých módnych trendov. Na druhej strane aj tzv. slow fashion je jedným z dnešných smerov módy. Ako vyzerajú tieto trendy v praxi možno v Dizajn štúdiu ÚĽUV zistiť počas pracovných dní od 14. do 18. hodiny.