Osobnosť slovenskej fotografie a fotograf roka sú známi

1005

Osobnosťou slovenskej fotografie 2019 sa stal fotograf československej novej vlny Tibor Borský. Titul Fotograf roka 2019 získala predstaviteľka mladej fotografickej generácie Slovenska Andrea Kalinová. Ceny Združenia slovenských profesionálnych fotografov, Stredoeurópskeho domu fotografie / občianskeho združenia Fotofo, Vysokej školy výtvarných umení a Festivalu_OFF slávnostne udelia 18. decembra o 18. hodine v koncertnej sieni Klarisky v Bratislave. Agentúru SITA o tom za organizátorov ocenení informovala Renáta Gašparová. Laureátov vybrala 5. decembra odborná porota na čele s Juditou Csáderovou. Jej členmi boli aj Bohunka Koklesová a Dušan Kochol.

Nositeľ ceny Osobnosť slovenskej fotografie 2019 Tibor Borský (1939) absolvoval v roku 1967 katedru filmového a televízneho obrazu, odboru umeleckej fotografie na pražskej FAMU (Filmová a televízna fakulta Akadémie múzických umení). Po skončení školy sa ako dvorný fotograf československej novej vlny podieľal na viacerých filmoch Juraja Jakubiska, Miloša Formana, Ela Havettu a ďalších významných režisérov. V rokoch 1968 až 1975 pracoval ako fotograf Sveta socializmu, v rokoch 1976 až 1990 bol fotografom a grafickým dizajnérom časopisu Populár. Je fotožurnalistom a reklamným fotografom. Venoval sa dokumentárnej a reklamnej fotografii s hudobnou tematikou. Podieľal sa na tvorbe obalov platní Supraphonu a Opusu. Dlhodobo dokumentoval umeleckú tvorbu Mariána Vargu. Na cenu Osobnosť slovenskej fotografie 2019 boli popri Borskom nominovaní aj fotografi Alexander Strelinger, Ľubo Stacho, Aurel Hrabušický, Peter Procházka, Peter Župník, Filip Vančo, Miro Švolík, Jozef Sedlák a Tono Stano.

Titul Fotograf roka 2019 udelila porota Andrei Kalinovej (1980) za spoluúčasť na fotografickej časti knihy Architektúra starostlivosti. Ako ďalej informovali organizátori ceny, zmienená kniha skúma stav a hodnoty slovenských liečebných domov neskorého modernizmu navrhnutých najmä v 60. a 70. rokov 20. storočia. Príkladom je však aj chátrajúci liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach ešte z 30. rokov. Fotografka stav jednej z najcennejších funkcionalistických pamiatok Slovenska zachytáva od roku 2014. Nositeľku ceny vyberala porota z ôsmich nominovaných. Okrem Kalinovej boli medzi nimi Jana Šturdíková, Ján Šipöcz, Dominika Jackuliaková, Lucia Tallová, Lena Jakubčáková, Dominika Ličková a Veronika Marek Markovičová.

Ilustračné foto:: pixabay.com