Palárikov Drotár v piatich jazykoch

699

Ako informuje agentära SITA, Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje premiéru veselohry Drotár z pera Jána Palárika. Slovenskú klasiku režíruje Lukáš Brutovský, premiéra je naplánovaná na 24. mája. Príbeh sa odohráva v Budapešti, kde sa v rodine továrnika Rozumného náhodne stretávajú slovenský drotár, jeho pomaďarčený brat, poľský šľachtic, nemecký Žid a český žandár. Tvorcov inscenácie zaujala práve prítomnosť všetkých národností, ktoré tvoria súčasnú Vyšehradskú štvorku. „Pre nás je to zaujímavé z divadelného hľadiska, preto sme sa rozhodli to potiahnuť, takže herci v inscenácii rozprávajú viacerými jazykmi. Okrem slovenčiny sa objavuje čeština, ktorá je predpísaná už Palárikom, vo zvýšenej miere poľština a maďarčina odrodilého Slováka Dobošiho,“ uviedol Brutovský. Z toho dôvodu bude na javisku aj titulkovacie zariadenie. „Nebude to, samozrejme, tak, že by postavy v týchto jazykoch rozprávali konzekventne od začiatku do konca, ale keď sú samé, alebo sú v nejakom emocionálnom rozpoložení, tak prepínajú do svojich rodných jazykov a vzniká tak istý Babylon, čo by mohlo byť zaujímavé,“ myslí si režisér.

Výhodou pri realizácii tohto zámeru bola jazyková zdatnosť niektorých účinkujúcich hercov, ktorí s češtinou, maďarčinou ani poľštinou nemali problémy. Ako priblížil dramaturg Miroslav Dacho, materský jazyk Petra Oszlíka a Nikoletty Dékány je maďarčina, herec Tomáš Turek, ktorý v inscenácii hovorí po poľsky, zase pochádza zo Starej Ľubovne a s týmto jazykom bol v kontakte od detstva. „Najťažšou úlohou bola nemčina, pretože Braňo Matuščin, ktorý ňou má hovoriť, nie je nemčinár a musel sa s tým popasovať,“ dodal Dacho.

Ján Palárik napísal Drotára v roku 1860 s cieľom kritizovať odrodilstvo a oslavovať prostého človeka z ľudu, drotára, ktorý je symbolom čistej slovenskej dobrej nátury. Vo veselohre sa dostávajú vášnivé národnostné a sociálne spory spolu s nacionálnym šovinizmom príslušníkov krajín V4 až do grotesknej roviny. Autor vo svojej hre vytvoril aj veľký priestor aj pre ľúbostné vášne vydajachtivých mladých slečien a pletky slobodných mládencov.

Atmosféru inscenácie dotvoria kostýmy, ktorých autorkou je Diana Strauszová. Inšpirujú sa dobovými odevmi 19. storočia a využívajú modrotlač. Scéna bude minimalistická. V inscenácii sa predstavia herci Andrej Remeník, Barbora Andrešičová, Nikolett Dékány, Tomáš Turek, Marián Viskup, Peter Oszlík, Martin Fratrič, Branislav Matuščin a Juraj Ďuriš.