Pestrý máj v košickej knižnici pre mládež

758
Detskí čitatelia v Košiciach prebúdzajú k jarnému životu jednu z fontán

Knižnica pre mládež mesta Košice v máji doslova rozkvitne. Svojim čitateľom pripravila širokú škálu podujatí, ktoré ničím nebudú zaostávať za pestrosťou jari.

Začiatok mesiaca sa tradične ponesie v duchu osláv Dňa mesta Košice. „Mestským oslavám opäť venujeme viaceré celomestské podujatia. V LitParku vo štvrtok 2. mája slávnostne vyhlásime výsledky 24. ročníka literárnej súťaže Literárne Košice Jána Štiavnického. Zároveň úspešných začínajúcich autorov odmeníme nielen diplomom, ale aj krásnymi knižnými darmi od slovenských vydavateľstiev. V piatok 3. mája sa presunieme na Sídlisko Ťahanovce, kde v spolupráci s miestnym úradom a samozrejme deťmi z materských a základných čarovnými slovíčkami zobudíme zo spánku sídliskovú fontánu“, hovorí o májovej ponuke Kamila Prextová, poverená riadením knižnice a dopĺňa, že mestské oslavy budú v knižnici pokračovať ďalej. „Pre čitateľov sú v pobočkách pripravené viacgeneračné večerníčkové čítania, náučné Potulky Starým mestom, či vedomostný súboj dvoch mestských častí – Sever proti Juhu. A čitatelia nás môžu stretnúť tiež na súťaži vo varení mestského guláša či na Košických Benátkach a Míli pre mamu.“

Ako nás iformovala Viera Ristvejová, podujatia v knižnici v prvej polovice mesiaca budú  venované aj Slovensku krásnej krajine plnej tajomstiev. „Pripravili sme cyklus spoznávania kultúrneho, historického aj geografického dedičstva Slovenska prostredníctvom knižnej série od Lenky Šingovskej.“ Autorka kníh sa v rámci šiestich autorských besied osobne stretne s malými čitateľmi v pobočkách knižnice na Humenskej 9 a v Nezábudke na Poľovníckej 5, kde návštevníci budú môcť zároveň spoznávať i krásne ilustrácie z týchto kníh. Sprostredkujú im ich sprievodné výstavy ilustrátorky Zuzany Fuskovej. „Novou výstavou sa bude môcť pochváliť aj pobočka LitPark, kde predstavíme ilustrácie Emílie Jesenskej z knihy Branislava Jobusa – Žubrienky inštalatérky. Výstava bude návštevníkom dostupná do konca júna 2019.“ Už aj tak pestré májové aktivity doplní obľúbená Baby knižnica v LitParku s jej tvorivými dielničkami a zábavným čítaním pre najmenších. „Na tú srdečne pozývam mamičky a oteckov s detičkami od najmladšieho veku vo štvrtok 23. mája od 9.hodiny. A aby som nezabudla, v máji si uctíme aj mamky. Ku Dňu matiek, ktorý si pripomíname druhú májovú nedeľu, sme pre ne pripravili darček vo forme zápisu zadarmo. Podmienkou je prísť osobne v tento deň, 12. mája 2019 do centrálnej pobočky LitPark na Kukučínovej 2 počas otváracích hodín. Pozor, vyžadujeme prítomnosť dieťaťa, ktoré je platným čitateľom našej knižnice. No nikto sa nemusí obávať, v prípade, že čitateľom/čitateľkou knižnice ešte nie je, môže to rýchlo napraviť, zapísať sa a mamka tento darček, zápis zadarmo získa“, dodáva s úsmevom na záver Kamila Prextová.

Foto: archív knižnice