Piesňou Vianočná nádej RTVS obohatí najkrajšie sviatky roka

607

Skladbu aranžoval Adrián Harvan. Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu dirigoval Adrian Kokoš. Nahrávalo sa v rozhlasových štúdiách v druhej polovici novembra. Vianočná nádej už znie v dennom vysielaní Rádia Slovensko.

„S rešpektom som si uvedomovala veľkosť tohto projektu. Uvažovala som, akú atmosféru vo mne vyvolávajú Vianoce a mala som pred očami seba ako malé dieťa, ktoré sa teší na tieto sviatky. To všetko som sa snažila vložiť do tej piesne,“ priblížila Jana Andevska.

Text napísal Peter Janků. „Na prvú slohu a refrén Janka hneď vytvorila nápev. Pri dopracúvaní ďalších slôh sme sa snažili obraznou rečou osloviť čo najširší okruh poslucháčov a pritom zachytiť duchovný rozmer Vianoc. Myslím, že sa to podarilo,“ povedal.

Spolupráca RTVS s Janou Andevskou trvá už niekoľko rokov. Ponuka na nahrávanie vianočnej piesne bola podľa generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka jej logickým vyústením. „Veľmi sa teším z každej novej slovenskej piesne a som veľmi rád, že Vianočná nádej vznikla na pôde rozhlasu v spolupráci s orchestrom Slovenského rozhlasu. Robustný talent Jany Andevskej sa najvýraznejšie prejavuje v jej krehkých piesňach, ktoré hladia ubolené duše. Vianočná nádej bude krásnym obohatením najkrajších sviatkov roka,“ poznamenal.

Link na videoklip skladby: https://www.youtube.com/watch?v=rQkJ739XHFg

Jana Andevska pochádza z Trnavy. Študovala hru na husliach na konzervatóriu, na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na Hudobnej Univerzite v New Yorku. Koncertovala s komornými a symfonickými orchestrami vo významných koncertných sálach ako Carnegie Hall a Lincoln Center New York. Pôsobila aj ako pedagogička na najstaršej a uznávanej Greenwich House Music School na Manhattane a Brooklyn Conservatory v New Yorku. V roku 2008 ju prizvali na nahrávanie albumu Radio Retaliation známej americkej formácie Thievery Corporation s takými hudobníkmi ako brazílska popová hviezda Seu Jorge, Anoushka Shankar, Femi Kuti a Chuck Brown. Tento album neskôr nominovali na ocenenie Grammy.

Peter Janků je publicista, scénograf a folkový pesničkár, v súčasnosti šéfdramaturg Rádia Devín. Podľa publikácie Folk na Slovensku patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenskej folkovej scény. Hneď od začiatku zaujal svojou vyzretou pesničkárskou tvorbou, ale aj suverénnym vystupovaním a zdravým sebavedomím. Jeho štýl je akoby nadľahčený, pohybujúci sa medzi iróniou a satirou, komentujúci svet so svojským nadhľadom, pričom v podtexte zreteľne rezonuje vážnosť a smútok z mnohých javov súčasnosti, ktoré ho nenechávajú ľahostajným.

Foto: youtube.com