Pippi farebnejšia a plná ilustrácií!

294

Na svete a na slovenskom knižnom trhu je nová kniha o najsilnejšom, najodvážnejšom a najbohatšom dievčati. Pippi s kamarátmi na úteku je zároveň ilustrovaná adaptácia rovnomenného filmového dobrodružstva a vychádza po päťdesiatich rokoch od uvedenia filmu.

Tommy a Annika, najlepší kamaráti Pippi, sa rozhodnú ujsť z domu, lebo sa im nechce pomáhať rodičom v záhrade. Pippi prisľúbi ich mamke, že sa o nich postará. Tu sa začína veselý dobrodružný príbeh, no všetko sa zmení v okamihu, keď kamarátov zastihne hrozná búrka. Traja utečenci sa pri putovaní zoznámia s Konradom a jeho zázračným lepidlom, zachránia Pisseho-Nisseho pred rozzúreným býkom, polietajú si v aute, odvezú sa vlakom, plavia sa v sude a spoznávajú veľa ľudí aj kusisko svet. Je úžasné uniknúť, ale možno je ešte krajšie prísť znova domov.

Ide o prvú veľkoformátovú knižka o Pippi Dlhej pančuche, ktorú ilustroval Fabian Göranson –  švédsky ilustrátor grafických románov a komiksov. Vďaka celostranov‎ým farebným obrázkom je kniha vhodná aj pre  mladších čitateľov ako ‎tých, ktor‎ých bavia klasické príbehy Pippi Dlhej pančuchy

Dozvedeli sme sa, že voo Vydavateľstve SLOVART pripravujú na máj 2021 ešte ďalšiu veľkoformátovú knihu o Pippi pre menšie deti s názvom Poznáš Pippi Dlhú pančuchu?, ktorá deťom predstaví túto hrdinku a jej bezstarostný svet. Obidve knihy vychádzajú v preklade Márie Bratovej. Ak patríte k oddaným fanúšikom Pippi, určite by vám nemali ujsť ani ostatné príbehy Astrid Lindgrenovej. Patria k nim knižné série Emil z Lönnebergy, Karlsson zo strechy, Deti z Bullerbynu, Detektív Kalle Blomkvist a najslávnejšia Pippi Dlhá pančucha.

Ešte pár slov o autorke. Astrid Lindgrenová (1907 – 2002) je najslávnejšia švédska autorka a napísala 75 kníh, ktoré boli preložené do viac ako 100 jazykov. Každý rok vychádzajú jej knihy, za ktoré získala nespočetné množstvo ocenení, nanovo po celom svete. Vo Švédsku sa počas svojho života veľmi aktívne zapájala do verejného života a angažovala sa napríklad v oblasti ochrany práv zvierat. Viac ako 24 rokov pracovala ako redaktorka literatúry pre deti a vydavateľstvo, kde sa venovala detským titulom, sa stalo veľmi úspešným. O jej zážitkoch počas druhej svetovej vojny vyšla vo Vydavateľstve SLOVART kniha Denníky 1939 – 1945.