Pišťankova trilógia sa vracia

621

V roku 1991 doslova vtrhol na slovenskú literárnu scénu víchor menom Peter Pišťanek a navždy ju ovplyvnil. Nikto dovtedy a asi ani odvtedy totiž nepísal takým expresívnym a priamočiarym rozprávačským štýlom. V debute Rivers of Babylon sa Pišťanek nevyhýbal vulgarizmom, ba práve naopak, no a explicitne zobrazené sexuálne scény mu tiež nerobili problém. No najmä vďaka nemilosrdnému a cynickému humoru (za ktorým sa skrývalo veľa viac) sa stal doslova legendou. Asi všetci súčasníci Petra Pišťanka sa zhodnú v tom, že podal verný obraz búrlivých tesne pred- a porevolučných čias. Vydavateľstvo SLOVART preto ešte v marci vydáva kompletnú trilógiu – Rivers of Babylon, Drevená dedina, Fredyho koniec – v reedícii, s novými obálkami od výtvarníka Tomáša Klepocha.

Spisovateľ Rudo Sloboda, ináč takto tiež hrdý obyvateľ Devínskej Novej Vsi, ako aj Pišťanek, zhodnotil debut mladšieho kolegu od pera ako pozoruhodný. „Nenašiel som v texte ani jednu štylistickú chybu, ani jedno miesto, ktoré by vybočovalo zo základnej tóniny – je to tónina silne tvrdá, hranatá, brnčiaca ako britvy vo vreci, a pritom nás tá tvrdosť ohýba a neodolateľne donucuje k smiechu, miestami až k stavom, ktoré človek pociťuje po náhlom vyzdravení, po utíšení bolesti zuba alebo hlavy. Každá veta má svoje miesto, je zaradená ako rímsky vojak do zostavy, a každá je perfektná ako dobre vycvičený rímsky legionár. Tomu sa hovorí technika.“

Drevená dedina alebo Rivers of Babylon 2 nie je len pokračovaním a rozvíjaním osudov už známych hrdinov, ale zároveň nadväzuje aj na novelu Muzika z knižky Mladý Dônč. Do popredia sa dostáva jej hlavný hrdina Martin Junec, no i postavy, ktoré mali v prvej časti len epizódny charakter. Ústredný protagonista z prvého románu Rácz sa tu už iba mihne.

Záverečná časť románovej trilógie Rivers of Babylon Fredyho koniec je bohato zaľudnená bizarnými postavami a postavičkami. Čitateľ sa pobaví na absurdných situáciách, na drsnom rozprávačskom jazyku autora i na jeho svojskom, zemitom humore.

Ešte pár slov o autorovi a jeho tvorbe. Peter Pišťanek (1960 – 2015) prvýkrát publikoval v roku 1989 v časopisoch Slovenské pohľady a Dotyky. Okrem trilógie Rivers of Babylon mu vo Vydavateľstve SLOVART vyšli ďalšie knihy Mladý Dônč, Sekerou & nožom (spolu s Dušanom Taragelom), NevaRukojemník. Je aj autorom knihy o koňakoch Živý oheň z vína a výber z jeho publicistiky vyšiel pod názvom Traktoristi a buzeranti. Podľa románu Rivers of Babylon, novely Muzika a románu Rukojemník vznikli rovnomenné celovečerné filmy. V Slovenskom národnom divadle vznikla v roku 2016 hra Rivers of Babylon podľa originálnej predlohy. Knihy Petra Pišťanka boli preložené do angličtiny, francúzštiny, chorvátčiny, maďarčiny, turečtiny, srbčiny, češtiny a slovinčiny.

Foto: youtube.com a Vydavateľstvo SLOVART