Pocta osobnosti neo-avantgardy Adamčiakovi

613

Tvorbu významného slovenského výtvarníka 20. storočia Milana Adamčiaka oslávi nový festival. Prvý ročník medzinárodného festivalu intermediálneho umenia JAMA sa bude konať 4. a 5. októbra v Banskej Belej a Banskej Štiavnici. Podtitul festivalu “73. ročník Milana Adamčiaka“ pripomenie, že významný konceptualista, vizuálny umelec, performer a muzikológ by sa v decembri tohto roka dožil 73. narodenín. Umelci a miestni obyvatelia si takmer dva roky po jeho smrti pripomenú jeho tvorbu v regióne, kde prežil posledné roky svojho života. Adamčiakovo pôsobenie oživí nielen prezentácia jeho tvorby, ale aj uvedenie tvorby súčasných umelcov. Agentúru SITA o tom informovala Klára Hudáková zo Slovenskej národnej galérie (SNG), ktorá festival JAMA spoluorganizuje. Zároveň na festivalovom sympóziu vystúpi so svojím príspevkom aj vedúca kurátorka Zbierok súčasného a moderného umenia SNG Lucia Gregorová Stach.

Festival sa koná 4. a 5. októbra v priestore Parter_BSC, na železničnej stanici Banská Štiavnica, kde Banská St a nica pôsobila od roku 2009, a v obci Banská Belá, kde Milan Adamčiak prežil poslednú etapu života. Program pozve na koncerty, performancie, umelecké sympózia a výstavy prezentujúcej Adamčiakovo pôsobenie v regióne. Súčasťou podujatia budú aj umelecké intervencie v Banskej Belej a okolí, a špeciálny program pre miestnych obyvateľov. Banskoštivnická železničná stanica bola od roku 2009 sídlom rezidenčnej platformy Banská St a nica a miestom častých návštev Milana Adamčiaka. Keďže Banská St a nica sa od tohto roka sťahuje do nových priestorov na ulici A. Gwerkovej-Göllnerovej v Štiavnici, bude festival aj symbolickou rozlúčkou s týmto dejiskom mnohých výstav, koncertov a rezidencií.

Festival JAMA otvoria v piatok 4. októbra podvečer víkendovou výstavou Medvedia hlava a nájdené cello. “Jej ambíciou nie je ukázať Adamčiaka cez zbierky galérií alebo súkromných zberateľov. Prežívanie autora v regióne, jeho strasti aj radosti podmienené vlastným rozhodnutím aj zhodou životných okolností vytvárajú z Milana Adamčiaka obraz podivína,“ cituje tlačová správa k festivalu kurátorov výstavy z platformy Banská St a nica Zuzanu Bodnárovú a Svätopluka Mikytu. Súčasťou piatkového programu budú aj dve performancie vytvorené špeciálne pre festival. Prvú z nich pod názvom “Brakická situácia“ inšpirovanú Adamčiakovými partitúrami uvedú tanečníčka a choreografka Petra Fornayová a skladateľ Peter Machajdík. Druhú performance „Stojím a čakám“ uvedie herečka a performerka Anka Čonková so skupinou miestnych dobrovoľníkov. Tí spoločne naštudovali výber zo zvukovej poézie Milana Adamčiaka. Súčasťou piatkového programu bude i vysielanie experimentálnej rozhlasovej hry JAMA o Milanovi Adamčiakovi. Hra, ktorá dala meno festivalu, v sobotu popoludní zaznie aj cez rozhlas po drôte v obci Banská Belá. Pre Rádio Devín ju v roku 2018 vytvorili Cluster ensemble s dramaturgom Janom Šimkom a účinkuje v nej viacero Adamčiakových priateľov z Banskej Belej aj zo susedného Podhoria. Premietnu i film o Adamčiakovi od režiséra Arnolda Kojnoka Muzikológ a tvorca.

Sobotný program sa začne dopoludňajším sympóziom. Umelci a teoretici na ňom porozprávajú o vývoji intermediálneho umenia – oblasti, v ktorej bol aktívny aj Adamčiak, od začiatku 20. storočia až po dnešok. Účastníci festivalu sa budú môcť vybrať na “Nezámerné putovanie s M.A.“ – vychádzku na miesta v okolí Banskej Belej, kam Adamčiak počas svojho života často chodieval. V sobotu popoludní program festivalu vyvrcholí štvoricou koncertov na železničnej stanici Banská Štiavnica, v rámci ktorých predstavia medzinárodné aj slovenské hudobné projekty.

Ešte v predvečer festivalu vo štvrtok 3. októbra od 18:30 v krčme U Michala v Banskej Belej sa budú môcť miestni obyvatelia zapojiť do programu špeciálne pripraveného pre nich. Hudobníci Ivan Šiller a Fero Király im priblížia a vysvetlia Adamčiakovu tvorbu.

Festival organizujú Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu – slovenská sekcia, Banská St a nica a Cluster ensemble. Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia a podujatie sa koná s podporou LITA, autorskej spoločnosti, a Slovenského ochranného zväzu autorského. Festival je zároveň súčasťou projektu Almázia Štiavnica – mesto kultúry 2019. Viac informácií o festivale a jeho podrobný program možno nájsť na http://www.jama.ooo/.

Milan Adamčiak (16. 12. 1946, Ružomberok – 16. 1. 2017 Žiar nad Hronom) bol významný slovenský výtvarník, osobnosť neo-avantgardy. V svojej tvorbe spájal vedu, hudbu, poéziu a vizuálne umenie. V roku 2005 sa natrvalo presťahoval do obce Podhorie a od novembra 2010 až do svojej smrti býval v obci Banská Belá pri Banskej Štiavnici.