Pod hradom Čičva Slávnosti remesiel a medu

738

Premietaním filmu Fontána pre Zuzanu v prírodnom amfiteátri obce Sedliská (okres Vranov n/Topľou) sa začal 27. ročník Slávnosti remesiel a medu. Tradičné podujatie v obci, nad ktorou sa týči hrad Čičva, bude premiérovo štvordňové. Novinkou bude aj rodinná cyklotúra, tradičnou je súťaž o najlepšie medové produkty.

Ako agentúru SITA informoval Matej Sabol, starosta obce Sedliská, ktorá podujatie organizuje v spolupráci s Hornozemplínskym osvetovým strediskom, podujatie vzniklo pred 28 rokmi. V jeho histórii sa odvtedy neuskutočnil iba jeden ročník. Až doteraz išlo o jedno- až dvojdňové podujatie. V tomto roku premiérovo predĺžili jeho trvanie na štyri dni a doplnili program aj o sprievodné programy. V piatok podvečer sa uskutoční v amfiteátri koncert prešovskej skupiny Helenine oči. V sobotu od 13. hodiny je na programe cyklotúra Kolesami po stopách Alžbety Bátoryovej.

Ako vysvetlil starosta, akciou chcú poukázať na históriu hradu Čičva, ktorý je známy tým, že ho uhorská grófka dostala do daru. “Ide o rodinnú cyklotúru, ktorá štartuje na hrade a prechádza sa cez okolité dediny Kladzany, Hencovce, Majerovce. V každej obci bude krátke zastavenie s občerstvením, kde zástupcovia obce účastníkov poinformuje o histórii obce,” uviedol Sabol. Zhruba desaťkilometrová túra sa skončí na prírodnom amfiteátri v Sedliskách, nad ktorým sa vypínajú zrúcaniny hradu. Pre deti tu pripravia zábavno-športové popoludnie a večer ponúknu ďalší film v Letnom kine.

Nedeľa bude patriť remeselníkom a medárom. Na podujatí sa každoročne schádzajú včelári z celej Ondavskej doliny, aby verejnosti predstavili svoje výrobky a dôležitosť včiel pre život človeka. Dozvedieť sa o tom môžu aj cestou na hrad, kde vlani pribudol včelársky náučný chodník. Ako uviedol Sabol, v tomto roku očakávajú 20 remeselníkov. Prezentovať budú 17 druhov medu od 15 medárov. “Všetko sú to remeselníci, ktorí budú zároveň prezentovať svoju prácu a reálne ukážu, ako svoje produkty z medu vyrábajú,” doplnil starosta.

Predstavovanie remeselníkov sa uskutoční medzi 15. a 16. hodinou. Program potom spestria vystúpením Martina Kanošová-Ťasková s manželom Viktorom Ťaskom v sprievode Ľudovej hudby Verbung, vystúpi folklórny súboru Vranovčan. Medzitým sa uskutoční vyhodnotenie tradičnej súťaže o najlepší med a medovinu. “Program je pestrofarebný. Každý si môže prísť na svoje, či je mladší, alebo starší. Oslavovať s nami alebo si oddýchnuť si v príjemnom prostredí pri rieky Ondave si môžu všetky vekové kategórie,” dodal Sabol.

Zároveň pripomenul, že už o týždeň v nedeľu 18. augusta sa na hradnom nádvorí hradu Čičva uskutočnia Hradné slávnosti. V programe sa predstaví skupina historického šermu Vikomt zo Sniny, sokoliarska skupina Horus z Košíc a Divadlo Kľud z Kladzan. Pripravené budú rytierske súboje, jazda na koňoch, maľovanie na tvár, ale aj rôzne stánky s občerstvením a remeslami.

Foto: pixabay