Pohľad do historického kalendára

742
  1. august

Svetový humanitárny deň vyhlásila OSN v decembri roku 2008. V tento deň roku 2003 pri bombardovaní úradu OSN v Bagdade zomrel Sergio Vieira de Mello, vysoký komisár pre ľudské práva a špeciálny zástupca generálneho sekretára pre Irak a 21 humanitárnych pracovníkov. Tento deň je venovaný všetkým humanitárnym pracovníkom, ktorí prišli o život pri záchrane životov a ochrane zdravia ľudí postihnutých mimoriadnymi udalosťami, ako je vojna alebo prírodná katastrofa.

1751 – Mária Terézia vydala nariadenie, v ktorom sprísnila tresty pre apostatov (odpadlíkov od viery). Zmiešané manželstvá katolíkov a protestantov mohli povoliť len katolícki biskupi. Katolíci nesmeli navštevovať nekatolícke školy.

1783 – zomrel v Bratislave Franz Xaver Messerschmidt, nemecko-rakúsky barokový sochár. Po ukončení štúdií zostal vo Viedni, kde získal zákazky cisárskeho domu. Niektoré sa dochovali, napr. bronzové sochy Márie Terézie a Františka Štefana Lotrinského v rakúskej galérii v Belvederi. Messerschmidt tvoril sochy realistické a jednoduché. Známe sú jeho „charakterové hlavy“, ktoré boli spojený s paranoidnými myšlienkami a halucináciami, ktorými majster začal trpieť. Neskôr sa jeho stav zhoršil natoľko, že v roku 1774 musel ukončiť svoje pôsobenie na Akadémii ako profesor. Posledných šesť rokov života strávil v Bratislave, kde pôsobil jeho brat Johann Adam ako sochár. Živil sa predajom svojich diel a venoval sa tvorbe známych “škeriacich sa hláv”. Ide o sériu 52 búst, ktoré Messerschmidt nepredal. V Slovenskej národnej galérii je vystavených niekoľko odliatkov hláv. V Galérii mesta Bratislavy je podobne záhadný Kapucín, ktorý možno patrí do tejto série. Franz Xaver Messerschmidt sa narodil 6. februára 1736 v bavorskom Wiesensteigu.

1936 – frankisti zastrelili v Granade španielskeho básnika a dramatika, antifašistu Federica Garcíu Lorcu. V zbierke básní Cigánske romance vychádzal z andalúzskeho folklóru. V divadelných hrách, napr. Krvavá svadba, Plánka, Dom Bernardy Alby, čerpal z dedinského prostredia. Narodil sa 5. júna 1898.

2009 – zomrel slovenský spisovateľ, dramatik, dramaturg a televízny pracovník Štefan Oľha. V čase normalizácie ho prepustili z televízie, v rokoch 1972 – 1990 pracoval ako referent podniku Výstavníctvo v Košiciach, po roku 1989 bol plne rehabilitovaný. V roku 1990 pracoval ako vedúci redaktor programu STV v Košiciach a od roku 1995 bol riaditeľom košického štúdia STV. Knižne debutoval v roku 1967 dokumentárnou knihou Stopy. Vo svojej tvorbe sa venoval hlavne písaniu literatúry faktu. Narodil sa 3. mája 1936 v Prešove.

15. augusta

1038 – zomrel zakladateľ uhorského štátu Štefan I., prvý uhorský kráľ od roku 1000. Rozšíril územie Uhorska, zabral Nitriansko i časť Sedmohradska, založil cirkevnú organizáciu v Uhorsku a ostrihomské arcibiskupstvo. V roku 1083 bol svätorečený. Narodil sa približne v roku 975.

1769 – v Ajaccio na Korzike sa narodil Napoleon I. z rodu Bonaparte, francúzsky generál a politický vodca. V rokoch 1804-15 francúzsky cisár. Po víťazstvách v celej Európe – porazil Talianov i Rakúšanov – podnikol úspešné ťaženie do Egypta. Po neúspešnom útoku v roku 1812 na Rusko bol v roku 1813 porazený pri Lipsku. V roku 1814 abdikoval, vypovedali ho na Elbu, odkiaľ v roku 1815 utiekol a bol opäť porazený pri Waterloo. Zomrel 5. mája 1821 v zajatí na ostrove sv. Heleny.

1811 – v Banskej Bystrici zomrel maliar Ján Jakub Stunder. Vyštudoval výtvarnú akadémiu v rodnej Kodani, pôsobil v Taliansku a ako portrétista vo Viedni. V roku 1793 navštívil Uhorsko, kde sa usadil. Pôsobil v Pešti a na Spiši a pravdepodobne od roku 1807 v Banskej Bystrici. Patrí k najvýznamnejším výtvarným osobnostiam na rozhraní 18. a 19. storočia. Jeho diela sú v zbierkach SNG v Bratislave, v Maďarskej národnej galérii v Budapešti a v zbierkach Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. V roku 1870 ho vyznamenali Veľkou striebornou medailou výtvarnej akadémie v Kodani. Narodil sa 5. novembra 1759 v Kodani v Dánsku.

1919 – vo Veľkej Poľane sa narodil výtvarník Orest Dubay st. Štúdiá absolvoval na Oddelení kreslenia a maľovania pri SVŠT v Bratislave, bol členom SVU 29. augusta. Dlhoročný pedagóg na VŠVU v Bratislave. Venoval sa maľbe a figurálnemu sochárstvu, neskôr sa sústredil najmä na grafiku. Zomrel 2. októbra 2005. Výtvarnej tvorbe sa venuje i jeho syn Orest Dubay ml.

1920 – v Dolných Plachtinciach sa narodil herec Ctibor Filčík. Bol členom Slovenského komorného divadla v Martine, bratislavskej Novej scény a v roku 1951 sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla. Spolupracoval najmä s režisérom Jozefom Budským. Najvýznamnejšie postavy vytvoril v inscenáciách Diabol a Pánboh, Ujo Váňa, Vojna a mier, Zbojníci. Jeho poslednou úlohou bol starý herec v hre Garderobier. Z filmografie: Kapitán Dabač, Námestie svätej Alžbety, Skrytý prameň, Mŕtvi učia živých. Pôsobil tiež v televízii, rozhlase a ako pedagóg na Vysokej škole múzických umení. Zomrel 21. novembra 1986 v Bratislave.

1948 – sa v Nitre uskutočnila konferencia českých a slovenských rímskokatolíckych biskupov. V prijatom memorande konštatovali, že nový režim útočí proti cirkvi, najmä proti biskupom. Odpoveďou vlády bolo zrušenie väčšiny katolíckych periodík.

1951 – v Bratislave sa narodil herec Marián Zednikovič. Po ukončení štúdia na VŠMU v Bratislave začínal v trnavskom Divadle pre deti a mládež. V roku 1980 prešiel na bratislavskú Novú scénu a neskôr bol jedným zo zakladajúcich členov Divadla Astorka Korzo ’90, kde stvárnil množstvo postáv. Bol známy z rozhlasu, televízie, dabingu i z filmov, napríklad: Zbohom, sladké driemoty, Kára plná bolesti, Utekajme, už ide!, Orbis Pictus. Nezabudnuteľná je najmä jeho postava Lorda Nortona v sitcome Lord Norton a jeho sluha James, kde účinkoval so Stanom Dančiakom. Hral tiež v Kupcovi benátskom na Letných shakespearovských slávnostiach. Zomrel 5. mája 2007 v Bratislave.

2013 – zomrel poľský dramatik Slawomir Mrožek, predstaviteľ absurdného divadla. Žil v emigrácii, do Poľska sa vrátil až v roku 1996. V roku 1968 sa postavil proti sovietskej okupácii Československa a jeho knihy a hry u nás boli zakázané. Hry: Policajti, Tango, Emigranti. Narodil sa 29. júna 1930.

13. augusta
Medzinárodný deň ľavákov

1863 – zomrel francúzsky maliar, vrcholný predstaviteľ romantizmu Eugene Delacroix. Svojím dielom ovplyvnil francúzskych realistov aj impresionistov. Autor litografií podľa Goetheho Fausta. Revolúcia v roku 1830 bola pre neho inšpiráciou na namaľovanie slávneho obrazu Sloboda vedie ľud na barikády. Ďalšie diela: Bitka pri Taillebourgu, Dobytie Konstantinopolu križiakmi. Autor veľkých nástenných obrazov v knižniciach i kostoloch. Narodil sa 26. apríla 1798.

1899 – narodil sa britsko-americký režisér, scenárista a producent Sir Alfred Hitchcock. Majster filmového napätia a hrôzy začínal nakrúcaním nemých filmov. Od roku 1940 pôsobil v Hollywoode a v roku 1956 sa stal občanom USA. Nakrútil 54 hraných a dva dokumentárne filmy. Takmer v každom filme sa objavil v malej úlohe. Počas kariéry si vyslúžil päť nominácií na Oscara za réžiu filmov Rebecca, Záchranný čln, Rozdvojená duša, Okno do dvora a Psycho. V roku 1968 mu americká Akadémia filmových umení a vied udelila Irving G. Thalberg Memorial Award. Známe sú aj jeho snímky …a neuveď nás do pokušenia, Hostinec Jamajka, Cudzinci vo vlaku, Vražda na objednávku, Vertigo alebo Vtáci. Britská kráľovná Alžbeta II. mu v roku 1980 udelila titul rytiera Rádu britského impéria. Zomrel 29. apríla 1980.

1910 – v Londýne zomrela Florence Nightingale, anglická ošetrovateľka, ktorá založila prvú školu pre ošetrovateľky na svete. Keď vypukla Krymská vojna, odišla s tridsiatimi ôsmimi sestrami do vojenskej nemocnice v Scutari. Za pol roka sa vďaka jej opatreniam znížila úmrtnosť vojakov. Medzi pacientmi bola obľúbená, prezývali ju dáma s lampou. Takáto lampa sa neskôr stala symbolom ošetrovateliek. Založila fond a za vyzbierané peniaze vybudovala ošetrovateľskú školu. Navštívila kráľovnú Viktóriu a princa Alberta a informovala ich o skutočnom stave vojenských nemocníc. Výsledkom boli zmeny iniciované vládou, vznikali nové nemocnice podľa návrhov Florence. Narodila sa 12. mája 1820 vo Florencii.

1926 – narodil sa kubánsky revolucionár a ľavicový politik Ruz Fidel Castro, vodca partizánskej vojny na Kube. Od roku 1959 bol predsedom vlády a v roku 1961, po tom, ako sa kubánski emigranti neúspešne pokúsili vylodiť v Zátoke svíň, vyhlásil Kubu za socialistickú republiku. Kuba zohrávala jednu z kľúčových úloh počas studenej vojny. Castro bol desaťročia premiérom a viedol Komunistickú stranu Kuby, bol od roku 1976 aj predsedom štátnej rady. Začiatkom augusta 2006 odovzdal pre zdravotné problémy všetky funkcie svojmu bratovi Raúlovi.

1946 – Gustav Husák sa stal predsedom Zboru povereníkov aj napriek tomu, že v parlamentných voľbách 26. mája 1946 zvíťazila Demokratická strana so ziskom 62 percent.

1961 – okolo Západného Berlína začala Nemecká demokratická republika (NDR) stavať múr – stráženú, tri až štyri metre vysokú betónovú stenu. Cieľom bolo zastaviť emigráciu východných Nemcov na Západ, pri pokuse o útek pri ňom zastrelili viac ako 200 ľudí. 9. novembra 1989 začali múr odstraňovať.

12. augusta

1804 – v Skalici sa narodil Jozef Škarnicel, významný slovenský tlačiar v 40.-70. rokoch 19. stor. Viedol tlačiareň v Skalici. Zomrel 1. júla 1877 v Skalici.

1829 – narodil sa župný hodnostár Ján Pálfi (Pálffy). V rokoch 1871-74 bratislavský župan. Majiteľ zámkov, hradov a palácov, dal prestavať Bojnický zámok. Zberateľ umenia a charitatívny činiteľ. Zomrel 2. júna 1908.

1848 – zomrel anglický vynálezca George Stephenson. Priekopník železničnej dopravy, skonštruoval prvé parné lokomotívy, založil továreň na ich výrobu, staval prvé železnice. Narodil sa 9. júna 1781.

1881 – požiar pražského Národného divadla zničil medenú kupolu, hľadisko, oponu od Františka Ženíška a javisko divadla. Táto “národná katastrofa” vyvolala medzi ľuďmi odhodlanie pre novú zbierku na obnovu kultúrneho stánku. Za 47 dní vyzbierali milión zlatiek. Budovu po požiari dokončil prof. arch. Josef Schulz. Obnovené divadlo otvorili 18. novembra 1883 predstavením Smetanovej Libuše. Novým riaditeľom sa stal spisovateľ František Adolf Šubert.

1914 – narodil sa v Bojniciach Vojtech Cmarko, slovenský lekár, riaditeľ nemocnice, hygienik, zakladateľ hygienickej služby na Slovensku, venoval sa najmä životnému prostrediu. Ako krajský hygienik venoval svoju pozornosť predovšetkým ochrane a tvorbe životného prostredia. Skúmal stav znečistenia životného prostredia aktuálnymi chemickými škodlivinami, ako fluór, arzén, antimón, pesticídy a ďalšie. Medzi prvými sa pokúsil v rozsiahlej štúdii prehodnotiť dopad znečisteného ovzdušia na zdravotný stav a chorobnosť detskej a dospelej populácie v okolí veľkej elektrárne. Výsledky publikoval v odbornej tlači. So svojimi spolupracovníkmi pracoval vo výskume a v Slovenskej hygienickej spoločnosti. Zomrel 19. mája 1990 v Banskej Bystrici.

1928 – zomrel český hudobný skladateľ Leoš Janáček. Ťažiskom jeho diela sú opery Jej pastorkyňa, Káťa Kabanová, Príhody líšky Bystroušky, Z mŕtveho domu, Jenůfa. Autor orchestrálnych skladieb, zborov, kantát, komorných skladieb. Zberateľ ľudových piesní, pedagóg a organizátor hudobného života. Narodil sa 3. júla 1854.

1955 – zomrel nemecký spisovateľ Thomas Mann, brat Heinricha Manna, otec Klausa Manna. Žil v Mníchove, kde pracoval v satirickom časopise, v roku 1933 emigroval. Z diela: Doktor Faustus, Buddenbrookovci, Mário a kúzelník. Mnohé diela boli sfilmované, napr. Smrť v Benátkach, Buddenbrookovci. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1929). Narodil sa 6. júna 1875.

1966 – v Bratislave zomrela poetka a prekladateľka Viera Szathmáryová-Vlčková, dcéra literárneho historika Jaroslava Vlčka a vnučka Viliama Paulinyho-Tótha. Dielo: Ulice života, Za domovinou, preklady francúzskej, anglickej a americkej literatúry. Narodila sa 9. júna 1900 v Prahe.

2008 – v Bratislave zomrela herečka Vilma Jamnická. Pôvodne študovala medicínu, neskôr absolvovala Hudobnú a dramatickú akadémiu v Bratislave. V rokoch 1929 – 1969 bola členkou Činohry Slovenského národného divadla. Divadelné hry, v ktorých hrala: Najdúch, Vassa Železnovová, Hra o láske a smrti, Bankrot a i. Filmy: Drevená dedina, Jánošík, Keby som mal pušku. Mnoho postáv vytvorila v televízii. Venovala sa tiež astrológii. Spolu s Marikou Studeničovou napísala knihy Elixír života a Muž môjho života. Narodila sa 13. novembra 1906.

9. augusta

Deň Nagasaki, Medzinárodný deň autochtónneho (pôvodného) obyvateľstva sveta (OSN)

1516 – zomrel holandský maliar neskorého stredoveku Hieronymus Bosch. Maľoval alegorické a mystické obrazy a neskôr vykresľoval mravný úpadok ľudstva. Hlavné diela: triptychy Záhrada rozkoší, Pokušenie sv. Antonia, Posledný súd. Narodil sa asi v roku 1450.

1867 – v Liskovej sa narodil politik, verejný činiteľ, lekár Vavro Šrobár. Profesor na LF UK v Bratislave. Predstaviteľ hlasistov a čechoslovakizmu, stúpenec T. G. Masaryka. V rokoch 1918-20 čs. minister pre správu Slovenska, 1921-22 čs. minister školstva a národnej osvety, 1944-45 predseda povstaleckej SNR, 1945-46 minister financií Československa, 1948-50 minister pre zjednotenie zákonov, predseda Matice slovenskej. Zomrel 6. decembra 1950 v Olomouci.

1926 – v Čataji sa narodil Bohuslav Chropovský, významný slovenský archeológ. V rokoch 1970 – 1990 bol riaditeľom Archeologického ústavu SAV v Nitre. Pôsobil ako prezident Medzinárodnej únie vied prehistorických a protohistorických (UISPP) pri UNESCO. V rokoch 1988 – 1991 pôsobil ako generálny sekretár Union Internationale d’Archeologie Slave. Venoval sa problematike etnogenézy Slovanov a počiatkom slovenských národných dejín. Je autorom dvoch desiatok monografií a vyše dvoch stovák vedecko-populárnych článkov a odborných štúdií. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster mu 3. januára 2002 udelil Pribinov kríž I. triedy za celoživotný vedeckovýskumný prínos v oblasti archeológie. Zomrel 5. mája 2009.

1945 – Američania zhodili atómovú bombu na japonské mesto Nagasaki. Bomba Fat Man, ktorú zhodili z bombardéra B-29 Bockscar, vybuchla o 11:02 miestneho času. Priamo na následky výbuchu zahynulo asi 40-tisíc ľudí a ďalšie desiatky tisícov ľudí utrpeli zranenia. Tri dni pred týmto útokom USA zhodili atómovú bombu Little Boy na mesto Hirošima. 15. augusta 1945 Japonsko kapitulovalo, 2. svetová vojna sa definitívne skončila 2. septembra 1945 podpísaním japonskej kapitulácie.

1962 – zomrel nemecký spisovateľ Hermann Hesse, laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1946. Od roku 1912 žil vo Švajčiarsku, jeho diela boli v Nemecku počas 2. svetovej vojny zakázané. Romány: Stepný vlk, Demian. Narodil sa 2. júla 1877.

1969 – zomrel v Bratislave (Lamač) Alexander Húščava, slovenský historik, priekopník pomocných vied historických na Slovensku, zakladateľ odboru archívnictva na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V rokoch 1948 – 1949 zastával funkciu dekana filozofickej fakulty. Na jeho podnet sa od roku 1950 začal študovať odbor archívnictvo, vedúcim ktorého bol v rokoch 1950 – 1969. Katedra archívnictva a pomocných vied historických Filozofickej fakulty UK v Bratislave udeľuje každoročne od roku 2006 na jeho počesť Cenu profesora Alexandra Húščavu za najlepšiu študentskú vedeckú odbornú prácu v odbore archívnictva a pomocných vied historických. Narodil sa 4. januára 1906 v Bratislave (Lamač).

1975 – zomrel ruský skladateľ Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič, jeden z najväčších umelcov svojej doby. Bol kritizovaný komunistickým režimom. Autor 15 symfónií, napr. 7. Leningradská, inštrumentálnych koncertov, opier Katarína Izmajlovová, Lady Macbeth Mcenského újazdu, klavírnych, komorných skladieb, baletov i filmovej hudby. Učil na konzervatóriu v Petrohrade a v Moskve. Narodil sa 25. septembra 1906.

2017 – zomrel v Chorvátskom Grobe-Čierna Voda vo veku 70 rokov hudobník, skladateľ, hráč na klávesové nástroje Marián Varga. Od šiestich rokov navštevoval ľudovú školu umenia a mal súkromné hodiny kompozície u profesora Jána Cikkera. Neskôr sa stal žiakom bratislavského konzervatória, kde študoval klavír u Romana Bergera a kompozíciu u Andreja Očenáša. Konzervatórium opustil a stal sa členom skupiny Prúdy, s ktorou nahral v roku 1969 legendárny album Zvoňte, zvonky. Po nezhodách v skupine opustil aj Prúdy a založil prvú slovenskú artrockovú kapelu – Collegium Musicum. Po zániku skupiny Collegium Musicum (1979) sa Marián Varga rozhodol venovať konceptu absolútnej improvizácie, čiže komponovaniu hudby v reálnom časopriestore. Priebežne sa venoval aj piesňovej tvorbe, v spolupráci s Pavlom Hammelom vydali päť albumov a skomponovali prvý rockový muzikál u nás – Cyrano z predmestia. Narodil sa 29. januára 1947 v Skalici.

  1. augusta

1906 – botanik a etnograf Andrej Kmeť položil v Turčianskom sv. Martine základný kameň budovy Slovenského národného múzea. Múzeum bolo dokončené v roku 1908. Dnes sa nazýva Múzeum A. Kmeťa a je regionálnym vlastivedným centrom Turca.

1918 – 8. august bol zaznamenaný v prvej svetovej vojne ako čierny deň nemeckej armády. Nemecký generál Erich von Ludendorff so svojím vojskom prekročil rieku Marne vo Francúzsku a pripravoval sa na úder, ktorý mal Nemecku priniesť víťazstvo v prvej svetovej vojne. Proti nemu však stál dobre pripravený generál Foche. 18. júla 1918 vojská Dohody začali protiofenzívu a skončila sa víťazstvom u Amiens. Demoralizovaní Nemci se vzdávali a ustupovali. Generál Erich von Ludendorff osobne informoval cisára Viliama II. o tom, že prehrali vojnu a treba vyjednávať.

1937 – v Brezne zomrel spisovateľ, politik, evanj. farár Martin Rázus, spisovateľ medzivojnového obdobia. Prívrženec autonómie Slovenska, po 1. sv. vojne predstaviteľ Slovenskej národnej strany, v rokoch 1929-37 jej predseda. Básnické zbierky: Z tichých i búrnych chvíľ, To je vojna!, Hoj, zem drahá…, Kameň na medzi, romány: Svety, Júlia, Odkaz mŕtvych, Maroško, Maroško študuje. Z náboženských esejí, veršovaných modlitieb a piesní, ktoré napísal, zostavil knihy Z nášho chrámu a Pred tvárou božou. Narodil sa 18. októbra 1888 vo Vrbici, dnes časť Liptovského Mikuláša.

1938 – prišli do Mauthausenu pri Linzi väzni z koncentračného tábora Dachau a začali budovať nový tábor. Finančné prostriedky na vybudovanie tábora pochádzali z komerčných úverov z Dresdner Bank, v Prahe sídliacej Böhmische Escompte-Bank, tzv. Reinhardtového fondu (t. j. z peňazí, ktoré boli ukradnuté väzňom koncentračných táborov) a z nemeckého Červeného kríža. Mauthausen pôvodne slúžil ako väzenie pre bežných zločincov, prostitútky a iných „nepolepšiteľných porušovateľov zákona”. Na pracovný tábor a na uväznenie politických väzňov sa zmenil 8. mája 1939.

1977 – v Bratislave zomrel spisovateľ Ľudo Zelienka, pseud. Ujo z Detvy. Napísal humoristické knihy Detvianska nátura, Poľovnícke smiechoty, Rybárske smiechoty, Športové smiechoty, divadelné hry pre deti Detvanček a Hopsasa vo svete nestratia sa, Figliari spod Poľany. Bol ľudovým rozprávačom. Narodil sa 5. decembra 1917 vo Zvolene.

1987 – v New Yorku zomrel slovenský politik Eugen Löbl. Počas 2. svetovej vojny bol poradcom pre ekonomiku Jana Masaryka v Londýne, v 50. rokoch bol väznený. Od r. 1968 žil v emigrácii v USA. Bol spoluzakladateľom a podpredsedomokuSvetového kongresu Slovákov. Narodil sa 14. mája 1907 v Holíči.

1990 – V Trenčianskych Tepliciach predstavitelia vlád ČR a SR za účasti zástupcov vlády ČSFR rokovali o vymedzení kompetencií medzi federáciou a republikami. Predstavitelia oboch častí federácie sa okrem iného dohodli na jej sformovaní zdola. Najprv mali byť vytvorené ústavy republík, na ktoré by nadviazala ústava federácie.

1993 – za účasti prezidenta Michala Kováča a premiéra Vladimíra Mečiara pochovali na Národnom cintoríne v Martine pozostatky spisovateľa Jozefa Cígera-Hronského, ktoré preniesli z Argentíny na Slovensko.

7. augusta

1819 – vo Veľkom Krtíši sa narodil básnik, evanjelický kňaz August Horislav Škultéty, riaditeľ slovenského evanjelického gymnázia v Revúcej. Podieľal sa na vytvorení národného programu štúrovcov. Písal poéziu, literatúru pre mládež, zaoberal sa literárnou históriou. Zberateľ slovenských ľudových rozprávok. Zomrel 21. mája 1892 v Kraskove.

1900 – zomrel pri Paríži Jean-Joseph Étienne Lenoir, francúzsky vynálezca a obchodník belgického pôvodu. Prvý motor na svietiplyn vyvíjal v priebehu roka 1859 a 23. januára 1860 ho predstavil. V tom istom roku sa začal zaoberať stavbou vozidla s týmto motorom, vozidlo malo zásobu stlačeného plynu v nádrži. O tri roky neskôr uskutočnil Lenoir prvú jazdu na trase Paríž-Joinville-le-Pont a späť. Trasu s dĺžkou 18 kilometrov zvládlo jeho vozidlo údajne za tri hodiny. V roku 1866 postavil Lenoir loď poháňanú plynovým motorom. Plány k motoru predal okrem iného aj nemeckému vynálezcovi Nikolausovi Ottovi, ktorý jeho pôvodný dvojtaktný motor najprv vylepšil a neskôr vyrobil aj prvý štvortaktný spaľovací motor. Narodil sa 12. januára 1822 v Luxembursku.

1906 – v Kyjove pri Sabinove sa narodil maliar a grafik Dezider Milly. Študoval v Prahe, neskôr pôsobil ako učiteľ na východnom Slovensku, učil na SVŠT a PF UK v Bratislave a od roku 1949 bol profesorom na VŠVU. V diele inšpirovaný rodným krajom, tiež Oravou i Liptovom. Venoval sa aj figurálnej tvorbe. Jeho tvorbu možno vidieť v Galérii Dezidera Millyho vo Svidníku. Zomrel 1. septembra 1971 v Bratislave.

1921 – zomrel ruský básnik a dramatik Alexander Alexandrovič Blok. Jeden z najväčších ruských lyrikov debutoval zbierkou Verše o krásnej dáme (1904). Po zbierkach Strašný svet a Tance smrti napísal o októbri 1917 poému Dvanásti a cyklus básní Skýti. Zakladateľ ruskej symbolistickej drámy, napísal hry Panoptikum, Kráľ na námestí, Neznáma a Ruža a kríž. Bol tiež literárnym kritikom. Narodil sa 28. novembra 1880.

1938 – zomrel ruský herec, režisér a pedagóg Konstantin Sergejevič Stanislavskij, vl. m. Alexejev. Jeho metóda hereckého prejavu – systém Stanislavského, ktorá ovplyvnila divadelné školstvo, bola založená na vnútornom prežívaní postáv. V roku 1898 spoluzakladal Moskovské umelecké divadlo (MCHAT). Narodil sa 17. januára 1863 v Moskve.

1941 – zomrel bengálsky spisovateľ a filozof Rabíndranáth Thákur, propagátor indického kultúrneho dedičstva. Autor asi 200 kníh rôznych žánrov. Za jeho najlepšie dielo sa považuje zbierka Obeť piesňou. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1913). Narodil sa 7. mája 1861.

1945 – v Košiciach sa narodila fotografka Milota Havránková. Fotografiu študovala na FAMU v Prahe. Pedagogicky pôsobila na SUPŠ v Bratislave a na VŠVU v Bratislave. Okrem fotografie sa venuje aj dizajnu, interiérovej monumentálnej fotografii, experimentálnemu filmu a ilustrácii.

2005 – v Liptovskom Mikuláši zomrela maliarka Ester Martinčeková-Šimerová. Navštevovala maliarsku školu Gustáva Mallého a maliarske štúdiá dokončila v Paríži. Z maliarskych smerov jej bol najbližší syntetický kubizmus a konštruktivizmus, venovala sa aj scénickému výtvarníctvu a úžitkovému umeniu, kresbe, koláži, výtvarnej tvorbe spojenej s architektúrou, šperku. Manželka fotografa Martina Martinčeka. Narodila sa 23. januára 1909 v Bratislave.

2018 – zomrel v USA Stan Mikita, vlastným menom Stanislav Guoth, kanadský hokejista slovenského pôvodu, člen Hokejovej siene slávy. Pripisuje sa mu vynález zahnutých čepelí hokejok, keď v jednom zápase sa mu čepeľ zakrivila po zaseknutí sa v špáre mantinelu. Bol tiež jedným z prvých hráčov, ktorí preferovali streľbu tzv. príklepom. Stan Mikita v posledných rokoch pracoval vo svojom bývalom klube Chicago Blackhawks v oblasti marketingu. Narodil sa 20. mája 1940 v Sokolčiach na Slovensku, v dedine, ktorú zatopilo vodné dielo Liptovská Mara.

 

6. augusta
Svetový deň boja za zákaz jadrových zbraní – Deň Hirošimy

1660 – zomrel  španielsky maliar Diego Vélazquez. Dvorný maliar, majster portrétneho umenia, maľoval i historické a náboženské obrazy. Narodil sa 6. júna 1599.

1845 – sa konalo zakladajúce zasadnutie Jednoty slovenskej mládeže, ktorá združovala študentské spoločnosti pri vyšších evanjelických školách. Jej predsedom sa stal Ján Francisci, ktorý pôsobil na lýceu v Levoči.

1868 – narodil sa francúzsky básnik a dramatik Paul Claudel. V tvorbe spočiatku ovplyvnený Rimbaudom. Autor básnických zbierok Päť veľkých ód, drám Zlatohlav, Zvestovanie Panne Márii, Saténová črievička. Zomrel 23. februára 1955.

1881 – narodil sa britský bakteriológ Sir Alexander Fleming. Spolu s Howardom Walterom Floreym a Ernstom Borisom Chainom získal v roku 1945 Nobelovu cenu za objav penicilínu a jeho antibiotických účinkov na baktérie. Zomrel 11. marca 1955.

1923 – zomrel v Holíči Jozef Agnelli, slovenský šľachtiteľ, pestovateľ liečivých rastlín a ľudovýchovný pracovník, čestný člen Linného učenej spoločnosti v Štokholme. V roku 1884 nastúpil na faru v Čároch, kde dosiahol svoje najväčšie úspechy v pestovateľskej práci. Podarilo sa mu vypestovať nové odrody plodín. Zo zemiakov to bolo asi 200 druhov. Práve zemiaky, po ňom pomenované agnellky, boli veľmi obľúbené a rozšírili sa po celom Slovensku. Agnelli sa venoval pestovaniu liečivých rastlín. Výsledky jeho práce ocenili na výstavách v Budapešti, Prahe, Haagu, kde mu dali dokonca postaviť vlastný pavilón a pomenovali ho po ňom. Svoje liečivé rastliny posielal do celej Európy, ba dokonca až do USA. Na farskej záhrade zaviedol plantážové pestovanie rastlín. Svoje výsledky publikoval vo svetových pestovateľských časopisoch (Pharmaceutische Post, Wiener Landswirtschaftliche Zeitung, Journal Pharmaceutique du New York…) i doma (najmä Obzor). Narodil sa v Skalici 23. februára 1852.

1928 – narodil sa americký maliar rusínskeho pôvodu Andy Warhol, vl. m. Andrew Warhola Jr. Zakladateľ pop-artu bol pôvodne umelecký návrhár a komerčný výtvarník. Populárnym sa stal, keď začiatkom 60. rokov minulého storočia vystavoval obrazy, napr. Campbellových polievkových konzerv, fliaš coca-coly a tiež drevené repliky škatúľ od mydla Brillo. Autor sérií nekonvenčných portrétov slávnych osobností vytvorených sieťotlačou, napr. portrét Marilyn Monroe, Mao Ce-Tunga, Micka Jaggera. Ďalšie slávne obrazy: Kosák a kladivo, Absolut vodka, Posledná večera. Zomrel 22. februára 1987.

1945 – americký bombardér B-29 Enola Gay zhodil na japonské mesto Hirošima atómovú bombu Little Boy. Mesto bolo úplne zdevastované. Bezprostredne po výbuchu zahynulo asi 70-tisíc až 80-tisíc ľudí, ďalšie desiatky tisícov zomreli neskôr na následky ožiarenia či zranení. O tri dni, 9. augusta, Američania zhodili druhú atómovú bombu na ďalšie japonské mesto Nagasaki. O šesť dní Japonsko kapitulovalo, 2. svetová vojna sa definitívne skončila 2. septembra 1945 podpísaním japonskej kapitulácie.

1978 – zomrel vo Vatikáne Svätý Pavol VI. Okrem cesty do Svätej zeme navštívil Filipíny, Austráliu, Indonéziu, Samou, Hongkong, Irán a Srí Lanku. Jeho neobyčajné cesty do Indie, do OSN v New Yorku vzbudili pozornosť svetovej verejnosti. Medzi novinármi ho nazývali Flying Paul (Lietajúci Pavol). Pavol VI. zrušil index zakázaných kníh a názov Svätého ofícia zmenil na Kongregáciu pre náuku viery. V zahraničnej politike bol pokračovateľom mierovej koexistencie Jána XXIII. Rozhodol sa pokračovať v Druhom vatikánskom koncile, ktorý prerušila smrť Jána XXIII. Jeho snahou bolo pokračovať v zbližovaní sa s východným blokom v intenciách svojho predchodcu. Pápež František v roku 2014 rozhodol o blahorečení Pavla VI. Jeho spomienka sa v Katolíckej cirkvi slávi 26. septembra. Pápež František 6. marca 2018 podpísal dekrét o svätorečení Pavla VI., ktorým uznal zázrak narodenia zdravého dieťaťa v 26. týždni rizikového tehotenstva. Jeho kanonizácia bola v nedeľu 14. októbra 2018 vo Vatikáne. Svätý Pavol VI sa narodil 26. septembra 1897 v Taliansku.

 

  1. augusta

1298 – Ondrej III. vydal dekrét, ktorý opakoval niektoré ustanovenia Zlatej buly. Upravoval vzťahy kráľa, šľachty a cirkvi. Zdôrazňoval požiadavku vrátiť neoprávnene obsadené kráľovské majetky. Šľachtici v stoliciach si mohli spomedzi seba zvoliť štyroch sudcov, ktorí riešili ich spory. Boli to slúžni – iudices nobilium, spomínajú sa už v zákone z roku 1291.

1850 – narodil sa francúzsky spisovateľ, novinár Henri René Albert Guy de Maupassant. Majster poviedky. Vo svojom diele zachytil prostredie Normandie, malomesta i Paríža. Dielo: Miláčik, Príbeh jedného človeka, Život, 22 fantastických príbehov. Zomrel 6. júla 1893.

1919 – v Martine sa konalo ustanovujúce zhromaždenie obnovenej Matice slovenskej.

1924 – v Trnave sa narodil lekár Silvester Krčméry, disident a osobnosť tajnej cirkvi na Slovensku, ktorý sa spolu s kňazom Vladimírom Juklom zapísal do histórie vzniku a pôsobenia podzemnej rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku. Organizovali hnutia laického apoštolátu, tzv. katolíckej akcie, čo bolo dôvodom ich zatknutia Štátnou bezpečnosťou v roku 1946 a obaja strávili vo väzení viac ako 13 rokov. V roku 1966 založili prvý vysokoškolský krúžok tajnej cirkvi a venovali sa evanjelizácii vysokoškolákov. Silvester Krčméry zomrel 10. augusta 2013 v Bratislave.

1926 – v Ivanke pri Dunaji sa narodil lekár, kardiochirurg Ladislav Kužela, ktorý v roku 1968 na klinike prof. K. Šišku uskutočnil prvú transplantáciu srdca v strednej a východnej Európe. Zomrel 27. mája 1980 v Bratislave.

1930 – v Ľubiši, okres Humenné, sa narodil slovenský politik a štátnik Michal Kováč. V rokoch 1989-91 bol ministrom financií SR a v roku 1992 predsedom Federálneho zhromaždenia ČSFR. V rokoch 1993-98 bol prvou hlavou samostatnej Slovenskej republiky po rozdelení Československa. Zomrel 5. októbra 2016 v Bratislave.

1964 – narodil sa dirigent Róbert Stankovský. Absolvent bratislavského konzervatória a VŠMU, považovaný za mimoriadne talentovaného predstaviteľa mladej dirigentskej generácie. Začínal v Komornej opere v Bratislave a v Štátnej filharmónii Košice. Neskôr pôsobil v Symfonickom orchestri hl. m. Prahy FOK, v Komornej filharmónii v Pardubiciach, spolupracoval s Českou filharmóniou, rozhlasovým orchestrom v Kolíne nad Rýnom a ďalšími hudobnými telesami na celom svete. Od januára 2001 bol šéfdirigentom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Zomrel 6. januára 2001.

1964 – v Bratislave zomrela spisovateľka, autorka literatúry pre deti a mládež Mária Rázusová-Martáková, sestra spisovateľa Martina Rázusa. Svoju tvorbu venovala najmä deťom: Hore grúňom-dolu grúňom, Pestré kvety, Chlapčekovo leto, Zverinček a i., redigovala časopis Slniečko. Ďalšia tvorba: Svetlo nad horami, Vyznanie, Pieseň o láske. Autorka veršovanej drámy Jánošík. Narodila sa 28. júna 1905 vo Vrbici.

1993 – v Bratislave zomrel skladateľ Eugen Suchoň, tvorca slovenskej národnej opery. Študoval v Bratislave i v Prahe. Autor prvej slovenskej národnej opery Krútňava, kantáty Žalm zeme podkarpatskej, orchestrálnych diel – Metamorfózy, opery Svätopluk, piesňových cyklov, zborov, komorných a klavírnych skladieb, scénickej, filmovej a inej hudby. Venoval sa aj pedagogickej práci. Narodil sa 25. septembra 1908 v Pezinku.

2008 – v Bratislave zomrel literárny vedec Stanislav Šmatlák, dlhoročný pracovník SAV. Z diela: Dve storočia slovenskej lyriky, Dejiny slovenskej literatúry od stredoveku po súčasnosť. Narodil sa 28. novembra 1925 v Oslanoch.

2016 – v Piešťanoch zomrel slovenský herec a divadelný pedagóg Juraj Slezáček. Štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) absolvoval v roku 1964 a v tom istom roku sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla. Stvárnil tu množstvo postáv. Okrem toho sa objavil aj v televíznych filmoch a seriáloch. Od roku 1979 bol umeleckým šéfom Činohry SND, v roku 1990 sa funkcie vzdal a popri hereckej profesii sa venoval pedagogickej činnosti na VŠMU. V roku 1997 sa stal riaditeľom Činohry SND, avšak v roku 2005 požiadal o uvoľnenie z funkcie. V rokoch 1996 až 2002 pôsobil vo funkcii dekana Činohernej a bábkarskej fakulty VŠMU v Bratislave. V roku 2008 sa stal čestným občanom Piešťan. Narodil sa 14. januára 1943 vo Zvolene.