Pohľad do historického kalendára

681

29. mája

1894 – narodil sa rakúsko-americký režisér Josef von Sternberg. Po 1. svetovej vojne žil v USA. Keď prišiel z USA do Nemecka sfilmovať Modrého anjela podľa románu Heinricha Manna, objavil nemeckú herečku Marlene Dietrich. Tá ho neskôr nasledovala do USA a hrala aj v jeho ďalších filmoch, napríklad Maroko, Šanghajský expres, Plavovlasá Venuša, Červená cárovná. Zomrel v roku 1969.

1967 – narodil sa český režisér a scenárista Bohdan Sláma. V roku 2006 získal na udeľovaní Českých levov trofeje za réžiu a scenár filmu Štěstí a zároveň si odniesol aj cenu kritiky. V roku 2009 mu leva udelili za scenár snímky Venkovský učitel a v roku 2018 si vyslúžil trofeje za scenár a réžiu filmu Baba z ľadu. Režíroval aj filmy Divoké včely a Štyri slnká.

1972 – narodila sa americká herečka Laverne Cox, známa najmä ako Sophia Burset zo seriálu Orange Is the New Black. Vďaka tejto úlohe sa stala prvým transrodovým človekom, ktorého nominovali na cenu Primetime Emmy v hereckej kategórii, pričom sa o trofej uchádzala v rokoch 2014 a 2017. Objavila sa aj vo filmoch ako Bronx Paradise, Musical Chairs, 36 Saints, Grandma či televíznom muzikáli The Rocky Horror Picture Show: Let’s Do the Time Warp Again.

1979 – zomrela kanadsko-americká herečka Mary Pickford. Predstaviteľka dievčenských hrdiniek najprv v nemom a neskôr aj vo zvukovom filme ako napríklad Rosita, Kiki. V roku 1930 získala Oscara za hlavnú úlohu vo svojom prvom zvukovom filme Koketa a v roku 1976 jej americká Akadémia filmových umení a vied udelila čestného Oscara za celoživotné dielo. Narodila sa v roku 1892.

1982 – zomrela rakúsko-nemecká herečka Romy Schneider. Popularitu získala vo filmoch o bavorskej princeznej Sissi. Po odchode do Francúzska začiatkom 60. rokov hrala v snímkach francúzskych, talianskych a nemeckých režisérov. Účinkovala vo viac než 60 filmoch, spomedzi ktorých sa mnohé zapísali do zlatého fondu svetovej kinematografie, napríklad Boccaccio 70, Proces, Bazén, Veci života, Vlak, Žena v okne, Celkom obyčajný príbeh, Smrť v priamom prenose, Svedok, Pútnička zo Sans-souci. Narodila sa v roku 1938.

1988 – zomrel český herec Vladimír Menšík. Svoj komediálny talent uplatnil pri stvárňovaní postáv vo filme i v televízii, napríklad Hledá se táta!, Lásky jedné plavovlásky, Pane, vy jste vdova!, Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Což takhle dát si špenát, Náš dědek Josef, seriály: Létající Čestmír, Arabela. Presvedčivo stvárňoval aj vážne postavy: Markéta Lazarová, Všichni dobří rodáci, Na kometě, Partie krásného dragouna, Ikarův pád, Dobří holubi se vracejí. Narodil sa v roku 1929.

2006 – zomrela ochotnícka herečka Katarína Kolníková. Od roku 1971 bola členkou Radošinského naivného divadla. Účinkovala v takmer všetkých inscenáciách Stanislava Štepku – Matka v Jááánošíííkovi, Stará matka v Človečine, Stará grófka v Alžbete Hroznej, Zelinárka v Rozprávke, Poštárka v Slovenskom tangu, Slúžka Berta v Kúpeľnej sezóne, Matka Bečelová v Neveste predanej Kubovi, Kuchárka v Pavilóne B, Kováčová v Ženskom oddelení, herečka a speváčka v Štedrom divadelnom večeri a i. Narodila sa v roku 1921.

1913 – v Paríži mal premiéru balet Svätenie jari ruského skladateľa Igora Stravinského.

1953 – Novozélanďan Sir Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay zdolali najvyššiu horu sveta – 8 848 metrov vysoký Mount Everest.