Pohľadnica z Prahy

641

Petr Žantovský

Už od nevydarenej pietnej akcie pri Českom rozhlase v Prahe 21. augusta k 50. výročiu príchodu vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968, keď českého predsedu vlády Andreja Babiša vypískala skupinka vraj najatých a zaplatených aktivistov a mávala transparentmi poukazujúcimi na Babišovu prednovembrovú minulosť, otvorila sa znova kádrovnícka debata o tom, kto je Andrej Babiš a čo vlastne hľadá v českej politike.

Narodil sa v roku 1954, jeho otec Štefan bol jedným zo zakladateľov zahraničného obchodu na Slovensku. Neskôr zakladal i atedru zahraničného obchodu na Vysokej škole ekonomickej, kde aj externe prednášal. Babiš starší pracoval pre zahraničný obchod v Paríži a Ženeve, na oboch miestach chodil mladý Andrej do školy a nastúpil tam aj na strednú školu. Po návrate zo Ženevy študoval na gymnáziu v Bratislave, kde v roku 1974 maturoval; vzápätí ho prijali na Obchodnú fakultu Vysokej školy ekonomickej, smer zahraničný obchod. V roku 1978 nastúpil do PZO Chemapol Bratislava. Z tých čias pochádza i príbeh neúspešnej akvizície Andreja Babiša pre služby Štátnej bezpečnosti. Na jeseň 1985 ho vyslali ako delegáta Petrimexu do Maroka, tam pôsobil i v období zamatovej revolúcie. V čase delenia federácie založil v Prahe filiálku, ktorá sa stala základom impéria Agrofert. Babiš v Českej televízii svojho času vyhlásil, že jeho hlavným majetkom je 628 listinných akcií reprezentujúcich 100 percent základného imania Agrofertu (dnes však „zaparkovaných“ podľa účelového zákona Lex Babiš v tzv. zvereneckom fonde, ale ak si niekto predstavuje, že Babiš na svoj majetok touto smiešnou okľukou nedosiahne, mal by vrátiť školné).

Babiš však pred vstupom do politiky pred takmer siedmimi rokmi (ale to letí!) nereprezentoval svoju firmu, lež občiansku aktivitu ANO 2011, z ktorej, ako sľuboval, môže vzísť – a tiež vzišla – úspešná politická strana. ANO 2011 začalo podobne ako v minulosti trebárs Impuls 98 formou podpisovej akcie občanov vyjadrujúcich nespokojnosť s vývojom domácej politiky. Na rozdiel od Impulsu či podobných aktivít, ANO 2011 nevzniklo ako produkt intelektuálnej elity naviazanej na bývalé politické celebrity (pri Implulse 99 sa to týkalo predovšetkým vtedajšieho prezidenta Václava Havla). Tentoraz išlo o tzv. normálnych občanov, ktorí sa rozhodli podporiť Babišovu výzvu na zmenu. Veľmi rýchlo sa ich rady rozrástli na niekoľko desiatok tisíc. Nielen toto množstvo sympatizantov, ale aj vysoký výskyt majiteľov či popredných manažérov významných firiem a obchodných spoločností pridávajú od tých čias pozorovateľom a politickej konkurencii vrásky na čelo, a novinárom pre zmenu dôvody na komentáre. Veľká časť z nich zastáva názor, že Babišova politická angažovanosť je nemiestna a nežiaduca. Prečo? Pretože Babiš je bohatý, iný dôvod asi nenájdeme. Ako taký by mal rátať svoje milióny a nestrkať nos do vecí verejných, čo je najskôr mienka tých, čo predpisujú Babišovi mlčať.

Takisto sa mu vyčíta, že s politickou vrchnosťou tejto krajiny dlhé roky kooperoval. Čo na to hovorí sám Babiš? „Je pravda, že som sa stýkal s politikmi približne do nástupu Topolánkovej vlády v roku 2006. Potom som prestal chodiť na akékoľvek akcie, na ktorých sa zúčastňujú politici, pretože som na situáciu u nás zásadne zmenil názor. Každý, kto sledoval náš vývoj, vie, že sme za histórie Agrofertu nič neukradli a nerobíme obchody na úkor štátu ako niektoré iné finančné skupiny…“ tvrdil Babiš, a zatiaľ nikto nepreukázal, že by to nebola pravda. Podľa rebríčka časopisu Forbes je Babiš po Petrovi Kellnerovi druhým najbohatším Čechom. Hodnota jeho majetku sa odhaduje zhruba na 20 miliárd korún. Babiš tvrdí, že ročne odovzdá jeho firma na daniach 600 miliónov do štátnej kasy. V takzvaných daňových rajoch nemá nijakú firmu.

Novinári i politici odvtedy ustavične riešia odpoveď na otázku: Čo s Babišom? Medzitým sa totiž opakovane prihodilo, že Babiš pre svoju vec získal nielen podporu voličov sklamaných nenaplnenými nádejami vkladanými do tzv. štandardných strán, ale aj značne masovú podporu podnikateľského prostredia, ktoré začína byť rezistentné voči korupčnej politike našich predchádzajúcich vlád. Ťažko dnes odhadnúť, čo bude ďalej, no isté je, že Andreja Babiša nemožno vygumovať z českej politickej mapy. Bude nám ďalej klásť nepríjemné otázky. A bude len na nás, ako si na ne odpovieme.

Preklad: -pd