Pomaľované vtáča je v úzkom výbere na Oscara

540

Česko-slovensko-ukrajinský film Václava Marhoula Pomaľované vtáča sa dostal do úzkeho výberu na Oscara. Ako agentúru SITA informovala koordinátorka projektu Bažant Kinematograf Ľubica Orechovská, film bol po svojej svetovej premiére v Benátkach počas troch mesiacov uvedený na vyše dvadsiatich významných festivaloch, pričom z niektorých si priniesol ocenenia festivalových porôt. Film je adaptáciou rovnomenného svetového bestselleru Jerzyho Kosińského Pomaľované vtáča.

„Dnes film zaznamenal ďalší významný úspech. Pomaľované vtáča sa dostalo do úzkeho, desaťčlenného výberu filmov uchádzajúcich sa o cenu Americkej filmovej akadémie Oscar v kategórii International Feature Film, známej v minulosti ako Best Foreign Film, teda najlepší cudzojazyčný film,“ priblížila Orechovská. Medzi tohtoročnými kandidátmi v tejto kategórii sú napríklad Bolesť a sláva Pedra Almodóvara, kórejský titul Parazit či maďarský film Tí, ktorí zostali. Nominácie vo všetkých kategóriách budú známe 13. januára. Víťazi budú vyhlásení počas slávnostného ceremoniálu 9. februára.

Ceny Akadémie, známe aj ako Oscary, sú prestížnym filmovým ocenením, ktoré každoročne udeľuje americká Akadémia filmových umení a vied. Ceremoniál z udeľovania cien sa koná na začiatku roku v Hollywoode. Predstavuje úspechy za počiny v predošlom kalendárnom roku.