Pomaľované vtáča v kinách

773

Do slovenských kín prichádza česko-slovensko-ukrajinský film Pomaľované vtáča režiséra, scenáristu a producenta Václava Marhoula, ktorý sa do kinematografie zapísal už snímkami Mazaný Filip (2003) či Tobruk (2008).

Dráma nakrútená podľa rovnomenného bestselleru Jerzyho Kośinského je sugestívnou a znepokojivou metaforou o tom, ako vojna plodí zlo, ktoré sa v človeku objavuje a ostáva bez ohľadu na to, kto na akej strane barikády stojí, zasahuje všetko a všetkých bez rozdielu. Takmer trojhodinová čiernobiela snímka nakrútená na 35mm film hovorí o bezprostrednom vzťahu medzi hrôzou a krutosťou na jednej strane a nevinnosťou a láskou na strane druhej, pričom rozpovedá príbeh desaťročného chlapca, ktorého rodičia posielajú k tete na ukrajinský vidiek, aby ho tak ochránili pred nástrahami vojny. Teta však nečakane umiera a chlapec sa musí vydať na cestu a pretĺkať sa cudzím a nepriateľským svetom, v ktorom platia len miestne pravidlá, predsudky a povery. Pre svoju odlišnosť sa stretáva so strachom, opovrhnutím a krutosťou na strane ruských i nemeckých vojakov a bojovať neprestáva ani po vojne. Snahu o fyzické prežitie vtedy totiž strieda boj o jeho dušu a o jeho budúcnosť.

Do scenára filmu dal Marhoul z knihy len to, čo považoval za dôležité. „Chcel som najmä, aby sa nejakým spôsobom klenul ten oblúk a my sme videli pád toho malého človiečika z nevinnosti do temnôt bez toho, aby si toho bol ten chlapec vedomý,“ poznamenal počas pondelňajšieho stretnutia s médiami Marhoul.

Že už je scenár hotový, podľa vlastných slov skrátka vycítil. „Čas od času sa ma pýtajú študenti scenáristiky, ako to spoznám, že ten scenár je už dobrý. Možno sa vám to bude zdať veľmi zvláštne, ale ja to vycítim. Ten pocit je v podbrušku, stalo sa mi to aj pri Tobruku a rovnako aj pri vtáčati. Zrazu príde absolútne iracionálny pocit v podbrušku a vy v tej chvíli viete, že je ten film hotový. Môžete písať aj ďalších päť rokov, ale nič dobré s tým už neurobíte, akurát vychytáte nejaké muchy. Jediná cesta, ako ten scenár v tej chvíli posunúť, je začať ho realizovať,“ poznamenal tvorca.

Hlavnú detskú postavu stvárnil talentovaný Petr Kotlár. Okrem neho si v snímke zahrali Harvey Keitel, Stellan Skarsgard, Udo Kier, Julian Sands alebo Barry Pepper. Z českých hercov sa na plátne predstavia Jitka Čvančarová, Petr Vaněk, Pavel Kříž, Radim Fiala, Michaela Doležalová, zo slovenských Martin Nahálka a Júlia Valentová.

Film, ktorý je českým národným kandidátom na Oscara v kategórii zahraničných filmov, a dostane sa aj do americkej kinodistribúcie, absolvoval svetovú premiéru v hlavnej súťaži 76. ročníka prestížneho medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, čo je pre česko-slovenskú kinematografiu historický úspech. Český ani slovenský film sa tam totiž neobjavil dlhých 30 rokov.