Porota Anasoft litera vyhlásila desiatku

729
Víťaznou knihou nateraz ostatného ročníka súťaže bol román Etely Farkašovej Scenár (Vydavateľstvo SSS)

Už poznáme desať najzaujímavejších prozaických titulov, ktoré postúpili do finále 14. ročníka najprestížnejšej literárnej ceny na Slovensku: Anasoft litera. Päťčlenná odborná porota ich vybrala zo zoznamu s vyše 200 titulmi a vyhlásila naživo v pondelok 4. marca 2019 popoludní v Rádiu Devín. Od leta minulého roka porotcovia a porotkyne postupne čítali všetky prozaické knihy, ktoré spĺňajú dané kritéria a boli tak automaticky nominované do literárnej ceny Anasoft litera. Odbornú porotu v roku 2019 tvorí prekladateľka a literárna publicistka Gabriela Magová, literárni vedci Ľubica Schmarcová, Karol Csiba, Pavol Markovič a spisovateľ a publicista Ján Štrasser.

Tu je kompletný zoznam v abecednom poradí: Bindzár, Juraj: Zvon (Orman, 2018); Bodnárová, Jana: NOCturná (Trio Publishing, 2018); Dobrakovová, Ivana: Matky a kamionisti (Marenčin PT, 2018); Fulmeková, Denisa: Doktor Mráz (Slovart, 2018); Janáč, Milo: Milo nemilo (Kráľovstvo dokonalosti, 2018); Kováčik, Juraj: V panoramatickom kine (Slovart, 2018); Medeši, Ivan: Jedenie (Východoslovenské združenie VALAL, 2018); Rozenbergová, Vanda: Tri smrtky sa plavia (Slovart, 2018); Vadas, Marek: Zlá štvrť (K. K. Bagala, 2018); Vilikovský, Pavel: RAJc je preč (Petrus, 2018).

Je teda známe, že sedem autorov už v tejto literárnej cene nominovaných v minulosti bolo, dvaja ju dokonca získali. Dve knihy sú prozaickými debutmi. „V roku 2018 vyšlo viac dobrých kníh ako desať. Síce sme sa na tejto desiatke zhodli pomerne rýchlo, ale raz toľko zostalo aj ‘pod čiarou’. Sme radi, že sa nám okrem už zabehnutých autorov a autoriek podarilo nájsť aj niekoľko nových mien. Ťažšia časť rozhodovania je ešte pred nami, lebo zatiaľ sa neukazuje jednoznačný favorit a karty môžu zamiešať aj nováčikovia,” zhodnotila svoju doterajšiu prácu a predznamenala ďalšie pôsobenie porota.

S desiatkou autorov sa najbližšie budete môcť stretnúť na litera feste, ktorý sa uskutoční 25. až 27. apríla 2019 v átriu a sálach Slovenského rozhlasu v Bratislave. Ešte pre zaujímavosť,a možno aj ako inšpiráciu pre čitateľov, ktorí hľadajú kvalitnú pôvodnú slovenskú prozaickú knihu, odkazujeme na kompletný zoznam hodnotených kníh: https://www.anasoftlitera.sk/sk/o-nas/cena/nominovane-knihy/2019