Posolstvo Svetového dňa divadla 2020

640

Divadelníci a priaznivci dosiek, ktoré znamenajú svet, si v piatok 27. marca pripomenú Svetový deň divadla. Tradične je súčasťou Svetového dňa divadla aj medzinárodné posolstvo od významnej osobnosti súčasného divadla. Tento rok pochádza z pera dramatika a režiséra Shahida Nadeema z Pakistanu. Agentúru SITA o tom informoval PR manažér Divadelného ústavu Dušan Poliščák.

Na podnet Medzinárodného divadelného inštitútu (ITI) si 27. marec pripomíname ako Svetový deň divadla, a to už od roku 1962. Medzinárodný divadelný inštitút ho vyhlásil v roku 1961. Nadeema k napísaniu posolstva uviedol, že pociťuje pokoru a rovnako isté vzrušenie, že pakistanské divadlo, ale aj samotný Pakistan dostali od Medzinárodného divadelného inštitútu (ITI), najvplyvnejšej a najreprezentatívnejšej organizácie svetového divadla súčasnosti, takúto príležitosť.

V posolstve k Svetovému dňu divadla 2020 medzi iným píše, že niekedy si žartom hovoríme, že „zlé časy sú pre divadlo dobré“. „Nemáme núdzu o výzvy, ktorým čelíme, o rozpory, ktorým sme vystavení, a status quo, ktorý treba zmeniť. S divadlom Ajoka už vyše tridsaťšesť rokov balansujeme na lane. To lano je neprestajne napnuté a my musíme udržať rovnováhu medzi zábavou a vzdelaním, učením sa z minulých skúseností a prípravou na budúcnosť, medzi tvorivým slobodným vyjadrovaním a dobrodružným zúčtovaním s autoritami, medzi sociálno-kritickým a finančne rentabilným divadlom, medzi tvorbou pre masy a avantgardou. Dalo by sa povedať, že divadelný tvorca je vlastne kúzelníkom i zaklínačom,” podotkol Nadeem.

Režisér z Pakistanu tiež v posolstve uviedol, že v južnej Ázii sa umelci pred vstupom na javisko s pokorou dotknú jeho podlahy. „Je to starodávna tradícia, podľa ktorej sú kultúra a duchovno prepletené. Nastal čas vytvoriť symbiózu medzi umelcom a publikom, minulosťou a prítomnosťou. Divadelná tvorba môže byť posvätným aktom a herci sa môžu stať avatarmi postáv, ktoré stvárňujú. Divadlo pozdvihuje herecké umenie na vyššiu spirituálnu úroveň. Divadlo má potenciál stať sa svätyňou a svätyňa priestorom divadla,” uzavrel.

Ilustračné foto: pixabay