Pozitíva koronavírusovej karantény na portále

1108

Je v ľudskej povahe a potom aj v našom ďalšom reálnom konaní, že v akejkoľvek ťažkej situácii hľadáme, nachádzame a potom využívame pozitíva. Väčšie a či menšie plusy.

Už pred pár dňami Krízový štáb SR pre koronavírus zakázal všetky spoločenské podujatia a na celom území Slovenska platia aj ďalšie mimoriadne opatrenia. Človek mieni, koronavírus mení. Taká je aktuálna parafráza ľudovej múdrosti. Ešte pred pár dňami sme písali, že sa začal marec a s pribúdajúcim svitom dní vyvstáva väčší priestor na trávenie voľného času, ktorý môžeme naplniť návštevou zaujímavého miesta, výstavy alebo koncertu. Alebo čítaním dobrej knihy a či sledovaním pútavého filmu… doma. Dianie v súvislosti s výskytom kornavírusu nás núti pozmeniť aj obsah portálu a vzhľadom na rušenie a či dočasné pozastavenie mnohých podujatí aj kultúrneho obsahu presunúť pozornosť na takpovediac vetu vyznačenú vyššie polotučne. Aj vláda nabáda občanov Slovenska, aby zaujali, v možných osobných intenciách, zodpovednú osobnú karanténu. V zmysle vyhýbania sa návštev miest s vysokou koncentráciou ľudí. Tak v týchto a v nasledujúcich hodinách pracujeme na tom, aby sme získali a vzápätí na portále ponúkli čo najviac informácií, ako kultúrne tráviť čas doma a či v kruhu blízkych. Hlavne s dobrou knihou, sledovaním pútavého filmu, počúvaním kvalitnej hudby. Alebo hoci aj tvorbou svojich vlastných literárnych textov, ktoré potom prihlásite do jednej a či viacerých súťaží, ktoré sú vyhlásené. Sledovaním nášho portálu získate potrebný prehľad, informácie smerujúce aj k tipom na knihy aj k vyššie uvedeným činnostiam a miestam. Už nájdete napríklad čítanie na pokračovanie a aj Literárnu súťaž o pútavé knihy. Pozitívne teda a s prípustnou troškou humoru: koronavírus sem, koronavírus tam, je marec, no a ten je mesiacom knihy… a to je dobre!

Koronavírus rozdeľuje, no literatúra a všetky tvorivé procesy s ňou spojené tiež spájajú. Je dlhodobo nespochybniteľné, že výsadou kvalitnej literatúry z pera dobrých tvorcov je, nateraz bez ďalšej analýzy a či literárno-kritického pohľadu, spájanie prostredníctvom myšlienok a príbehov v textoch. Kvalitné literárne slovo, skrátene povedané, spája. Spája od začiatku svojho vzniku aj náš portál. Ten sa za viac ako rok svojej existencie sa stal reálnym sprievodcom pre ľudí, ktorí vedia, že kultúra a jej mnohé prejavy sú tou časťou nášho spoločenského života, bez ktorej by sme boli takpovediac “chudobní duchom”.

Ešte spresňujeme, že hneď pod hlavičkou portálu nájdete päť “odkazov”, už ich pomenovania – Svet literatúry, Zrkadlo histórie, Pozvánky a súťaže, Vydavateľstvo SSS a Archív tlačených čísel – veľa napovedajú o ich obsahu. V “bežiacom” riadku nájdete Aktuality kultúrno-spoločenského diania u nás. Potom nasleduje TOP päťka významných udalostí z tohto spektra života v krajine pod Tatrami. Ďalej je upútavka na aktuálne predávanú tlačenú podobu časopisu Literárny týždenník, hneď vedľa nej si môžete prečítať to predchádzajúce (kompletne v elektronickej listovateľnej podobe), nechýba odkaz na náš FB, ktorý bude pravidelne denne dopĺňaný. Sekcia Kultúra – Umenie – Spoločnosť prináša aktuálne pohľady na uvedené. Spravidla v pondelok sa budem prihovárať z tohto miesta (aktuálne predovšetkým o bohatom živote kultúry vo všeobecnosti), z tlačenej podoby Literárneho týždenníka budeme ponúkať výber článkov, zamýšľať sa môžete s aktuálnou Myšlienkou týždňa, súťažiť o knihy v Literárnej súťaži

Aj v ďalšej časti roku 2020 stále platí: vitajte a príjemné čítanie! Na monitoroch počítačov, obrazovkách tabletov aj mobilných telefónov…

Ilustračné foto a koláž: Redakcia online LT a Pixabay.com