Poznáme knihy roka Prešovského samosprávneho kraja

730

Knihami roka Prešovského samosprávneho kraja (PSK) 2019 sa stali v kategórii beletria novela Zárezy kamenistého poľa autora Júliusa Paňka a v kategórii odborná literatúra triumfovala dvojica autorov Marek Sekerák – Juraj Navrátil s publikáciou Ozaj, ako bolo? Autori uspeli spomedzi celkovo 51 nominovaných kníh, ktoré splnili predpísané kritériá. Do ankety mohli byť nominované knihy vydané v roku 2019, ktoré sú späté s regiónmi kraja, a to tematicky, alebo osobou autora textovej, či obrazovej časti. Víťazi si ceny prevzali dnes v Knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove počas otvorenia Týždňa slovenských knižníc.

O víťazoch 3. ročníka ankety Kniha roka PSK rozhodlo celkovo 2 570 hlasujúcich, ktorí do súťaže zaslali spolu takmer 3 300 hlasov. Víťazná kniha v kategórii beletria Zárezy kamenistého poľa, nominovaná Podduklianskou knižnicou vo Svidníku, získala 291 hlasov. Ako pre agentúru SITA uviedol jej autor Július Paňko, ide o slovenský preklad jeho pôvodne ukrajinsky písanej knihy, ktorá v minulosti už bola ocenená Literárnym fondom Cenou Ivana Franka a získala aj ocenenie Asociácie spisovateľov Slovenska. „Obsah tejto knihy som ako učiteľ zasadil do školského prostredia. Je v nej zachytené obdobie od roku 1968 až po 90. roky a prvé roky rodiacej sa demokracie. Snažil som sa v nej zobraziť život súkromný, spoločenský aj politický hlavne v našom regióne pod Duklou,“ prezradil o knihe Paňko.

Publikácia dvojice autorov Marek Sekerák – Juraj Navrátil Ozaj, ako bolo?, ktorá dominovala kategórii odborná literatúra, získala celkovo 803 hlasov. Ako uviedli autori, ide o knihu mapujúcu sto rokov pôsobenia miestneho ochotníckeho divadla v Šarišských Michaľanoch (okres Sabinov), ktorého vedúcim predstaviteľom bol v rokoch 1967 až 1990 aj jeden z autorov knihy. „Je to pamätnica k prvému predstaveniu nášho ochotníckeho divadla. Sto rokov je úžasne dlhý čas a Michaľany boli známe skutočne perfektným amatérskym divadlom, ktoré začalo svoje pôsobenie v roku 1919,“ vysvetlil svoje pohnútky vytvoriť publikáciu Juraj Navrátil, ktorý súbor prevzal pred vyše 50 rokmi od svojho otca. „Ocenenie ma potešilo, pohladkalo mi to moje staré ego. Je to o srdci, rozprávaní a ľuďoch, čo niečo zažili a odovzdali svoje ja do služieb tohto divadla,“ dodal Navrátil. „Potešilo nás to o to viac, že sa ukázalo, že aj mladí ľudia majú záujem o toto divadlo, aj keď už iba v spomienkach, keďže divadlo už dnes neexistuje,“ dodal Marek Sekerák.

V rámci Týždňa slovenských knižníc pripravilo od 2. do 8. marca osem regionálnych knižníc v pôsobnosti prešovskej župy 135 podujatí. Snahou je zvýšiť návštevnosť týchto knižníc, ktoré v minulom roku privítali vyše 526-tisíc ľudí, uskutočnili vyše 1,5 milióna výpožičiek a zorganizovali takmer štyritisíc podujatí. Celkovo majú regionálne knižnice zaregistrovaných vyše 41-tisíc užívateľov. „Keď hovoríme o prírastku knižničného fondu, tak v roku 2018 pribudlo do našich knižníc 30 800 knižničných jednotiek a v minulom roku 32 340 knižničných jednotiek. Z prostriedkov PSK sme na tento účel v minulom roku vyčlenili 95-tisíc eur. Ďalšie finančné prostriedky prišli z Fondu na podporu umenia a knižnice investovali aj z vlastných zdrojov,“ uviedla vedúca odboru kultúry Úradu PSK Emília Antolíková. Samospráva v tomto roku investuje 100-tisíc eur aj do nákupu knižnično-informačného systému pre všetky svoje regionálne knižnice.

Základným cieľom Týždňa slovenských knižníc pod spoločným mottom Knižnice pre všetkých, je pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejších aktivít a podujatí pre deti, mládež, strednú generáciu, seniorov a zdravotne znevýhodnených.