Poznáme najkrajšie a najlepšie detské knihy zimy 2018

1178

Odborná porota zostavená BIBIANOU medzinárodným domom umenia pre deti, a Slovenskou sekciou IBBY vyhlásila víťazov súťaže o Najkrajšie a najlepšie detské knihy zimy 2018. Cena sa každoročne udeľuje za obdobia: jar, leto, jeseň a zima.

Výtvarná porota vybrala za Najkrajšie detské knihy zimy 2018 tieto: Kamaráti zo steny (Vydavateľstvo SLOVART); Aprílová brada a iné švihnuté básne (Vydavateľstvo SLOVART) a Marta a Jonatán (OZ Čítajme si spolu)

Literárna porota vybrala za Najlepšiu detskú knihu zimy 2018 Zbohom monarchia, vitaj republika (vydavateľstvo SLOVART)

Cenu za najkrajšiu detskú knihu Kamaráti zo steny získal teda Martin Schwarz, ktorý je čerstvým absolventom VŠMU a kniha je jeho debutom. Knihu nielen ilustroval, ale aj sám napísal. Je o Rebeke, ktorá na paneláku objavila zvláštny svet postavičiek zo steny. Ešte nikdy nemala toľko kamarátov a teraz hrozí, že o nich príde. Panelákovú stenu sa totiž chystajú premaľovať. Zachránia ich Rebekine farbičky aj tentoraz?

Okrem Martina Schwarza získala Cenu za najkrajšiu detskú knihu aj Eva Šimonová, za ilustrácie v knihe Aprílová brada a iné švihnuté básne. Doplnila tak veselé a pojašené básničky autorky Marty Hlušíkovej o žirafe s prakom, o fontáne, ktorá strieka bielu kávu a tiež o dračom kine a či makožrútoch.

Cenu za najlepšiu detskú knihu získal autor Róbert Beutelhauser za knihu Zbohom monarchia, vitaj republika. Ilustrovala ju Katarína Slaninková a je to ďalšie pokračovanie edície Naša hrôzyplná história. Pripomína vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov. Kniha hovorí, čo všetko predchádzalo rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie, čitatelia spoznajú život na slovenskej dedine a zistia, ako sa na prelome storočí menili aj naše mestá. Čitateľ dokonca nazrie aj do korešpondencie vojaka z východného frontu.

Súťaž o najkrajšie detské knihy vznikla v roku 1990 v záujme podpory vydávania výtvarne hodnotných kníh pre deti a mládež. V roku 1991 sa rozšírila o hodnotenie literárnej zložky – Súťaž o najlepšie detské knihy. Ocenenie sa udeľuje ilustrátorovi a aj vydavateľovi. Ocenené knihy putujú do fondu medzinárodnej knižnice pre mládež v Mníchove.