Kvalitná pozvánka medzi Fatry

296

Je jasné, že súťaže kníh majú svoje veľké opodstatnenie a, stručne vyjadrené, sú často aj kompasom pre čitateľov, po čom majú siahnuť priamo v kníhkupectve a či pri objednávke cez internet alebo cez sociálne siete. Vysokú špecifickosť majú takéto regionálne súťaže, lebo výborne „navigujú“ ľudí a či návštevníkom priamo v danej časti Slovenska. Súťaž Kniha Turca 2020 už má dávnejšie svojich víťazov. V kategórii Odborná literatúra v silnej konkurencii kvalitných titulov získala prvenstvo publikácia Turiec medzi Fatrami, ktorej autorom je Ján Farský. No a tu pristupuje k uvedenému ďalší nezanedbateľný zreteľ. V čase dovoleniek a dní – ktoré prežívame aj napriek pandemickým plotom okolo nás –, keď vyrážame za hranice všedných dní. Nielen do zahraničia, ale aj na naše krásne Slovensko. No a potrebujeme niekedy možno napovedať, možno prstom fotoaparátu ukázať, kam presne vyraziť. Hoci formou kvalitnej knihy, ako je to v našom prípade.

Turiec medzi Fatrami na 170 stranách prostredníctvom fotografií, ako aj slovenského a anglického textu takto predstavuje miesta a lokality v danom regióne, ktoré z pohľadu znalého autora očaria čitateľa, ak chceme – ba ešte lepšie – diváka, návštevníka a turistu svojou nevšednou a jedinečnou krásou.

Dajme slovo autorovi, skúsenému publicistovi, nápaditému fotografistovi a dlhoročnému skúsenému propagátorovi krás (nielen) Turca Jánovi Farskému: „Ako rád hovorievam, krása má v Turci množstvo podôb. Fascinuje ma práve táto rôznorodosť. Na jednej strane – takmer rovina Turčianskej kotliny s množstvom čarovných zákutí pri pokojnom, pomalom toku meandrujúceho Turcaa ďalších v okolí dedín. Na druhej strane divokosť a dramatickosť scenérií v pohoriach Malej a Veľkej Fatry, v kaňonoch krasových dolín. Tento kontrast a zároveň nádhernú symbiózu som sa snažil zachytiť na fotografiách a predstaviť v knižke. Je tam aj pár lokalít, ktoré často fotografujú i ďalší fotografi. Tie som sa snažil nafotiť inak, nájsť tam niečo, čo iným zatiaľ uniklo.“

Myslíme si, že toto je dostatočne kvalitná pozvánka medzi stránky knihy, ktorá podobne kvalitne predstavuje unikátny región Slovenska. No a, pravdaže, výborná pozvánka práve do časti Slovenska, ktorej sa často hovorí aj Turčianska záhradka. Aj vďaka množstvu úžasnej kveteny predovšetkým na hôľnatých častiach kopcov Malej a Veľkej Fatry, ktorými je obklopená. Skrátka – Turiec medzi Fatrami.