Prebieha medzinárodný festival dokumentov Jeden svet

574

V stredu 9. 10. sa v bratislavskom kine Lumiere začal jubilejný 20. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Cez 40 filmových projekcií a 14 diskusií so šestnástimi domácimi i zahraničnými hosťami a hostkami bude podujatie tentoraz reflektovať tému stratení v súčasnosti. „Tento festival je typický tým, že vždy reflektuje súčasné dianie doma a v zahraničí. Teraz budeme hovoriť o našej minulosti, 30 rokov od Nežnej revolúcie, 20 rokov Jedného sveta, budeme sa rozprávať o tom, kam sme sa ako krajina posunuli, ako naša minulosť ovplyvnila našu prítomnosť a aká bude naša budúcnosť, ako sa k tomu postaviť v rámci svojich možností sami za seba a ako vytvárať lepšiu spoločnosť, v ktorej sa dobre žije,“ povedala pre agentúru SITA umelecká riaditeľka festivalu Diana Fabiánová.

Podujatie otvoril film Ukradnutý štát za osobnej účasti jeho autorky, filmárky Zuzany Piussi. Z amerického Oregonu na podujatie príde tiež režisérka Skye Borgman, ktorá slovenským divákom predstaví film Pod lampou tma odkrývajúci šokujúcu pravdu o utajovanom, no, bohužiaľ, tak častom sexuálnom násilí páchanom na deťoch. Z Česka prídu súťažiť o cenu Slovensko a Česko za ľudské práva dokumentaristi Theodora Remundová a Martin Mareček a z Viedne na festival zavíta režisér, performer a vedec Johannes Grenzfurthner, ktorý divákov po projekcii filmu Vitaj, umelá inteligencia! uvedie do tajov a budúcnosti sexuálneho života s robotmi. Priestor dostanú aj poľský novinár Kamil Baluk a švajčiarsky autor Sacha Batthyany, ktorí prídu do Bratislavy uviesť svoje knihy. „Príde k nám 16 skvelých majstrov svojho remesla: filmári, spisovatelia, aktivisti, environmentalisti, filozof a vedec, ktorí svojou odbornosťou a nadaním obohacujú spoločnosť a krok za krokom posúvajú hranice jej chápania,“ uviedla Fabiánová.

Jeden svet bude navyše informovať slovenskú verejnosť o tom, ako sa realizuje sociálna pomoc doma i vo svete. „Premietneme na ňom okrem iných napríklad film Stratený domov Juraja Mravca o slovenskej pomoci v Iraku alebo film Hluché dni Pavla Pekarčíka o sociálnej pomoci nepočujúcim ľuďom na Slovensku,“ prezradil hlavný usporiadateľ festivalu, riaditeľ organizácie Človek v ohrození Braňo Tichý.

Popri projekciách sa počas festivalu uskutoční aj špeciálne interaktívne podujatie s názvom The Polarity Party pochádzajúce z dielne Dany Carpensen & MichaelDouglas Kollektivu, ktorému sa na Slovensku začala venovať tanečnica Katarína Brestovanská z občianskeho združenia Nový Priestor. „The Polarity Party je akčný participatívny choreografický dialóg, účastníci prídu a sú súčasťou performance, zúčastňujú sa diskusie so svojimi sprievodcami, chodia po jednotlivých stanovištiach a zodpovedajú otázky týkajúce sa polarizácie, pričom na vlastných podnetoch a témach spoznávajú, čo tá polarizácia vlastne znamená,“ priblížila Brestovanská. Návštevníci a návštevníčky festivalu budú môcť The Polarity Party zažiť zdarma 12. októbra o 18. hodine v priestoroch Novej Cvernovky.

Po bratislavskej časti festivalu, ktorá potrvá do konca týždňa, zavíta Jeden svet aj do ďalších slovenských miest, kde sa uskutočnia okrem samotných projekcií aj diskusie so študentmi.