Čo by bolo keby… (Premiéra na Novej scéne: Domov (... kde je ten tvoj?)

683

„Predstav si to! Predstav si, že prídeš o strechu nad hlavou! O mamu, o priateľov. Vypukla vojna. Nie niekde ďaleko, ale tu! V Európe! Na Slovensku! V tvojom meste! Kam by si šiel? Máš dvanásť rokov a každý deň bojuješ o prežitie. Jediné východisko je útek. Tvoj aj celej tvojej rodiny. Chcete začať nový život, a tak utečiete tam, kde vládne mier. Už sa však nikde a nikdy nebudeš cítiť doma. Vždy a všade budeš iba cudzincom. Niekto ti vzal život a totálne ho prevrátil naruby. Naučíš sa žiť po novom? Tak kde je ten tvoj domov?”

Touto myšlienkou sa začala divadelná adaptáciu románu War, What if it Were Here (Vojna, čo keby to bolo tu) od dánskej autorky Janne Tellerovej, ktorú v dňoch 8. a 9. novembra 2018 uviedla Mladá Nová scéna v Štúdiu Olympia. Režisér, dramaturg a autor výpravy Svetozár Sprušanský prináša po Punk Rocku druhé predstavenie novej dramaturgickej línie Mladá Nová scéna, v ktorej sa predstavili mladí herci Dávid Hartl a Michal Candrák. Predstavenie si kladie za úlohu vidieť problém migrácie z iného uhla pohľadu a priblížiť túto tému, náročnú na diskusiu, najmä mladému publiku, ktoré je atakované rôznorodými názormi zo všetkých strán. Dramatizácia novely Janne Tellerovej Domov (… kde je ten tvoj?) vidí potenciál práve v rozšírení emocionálnych hraníc mladého diváka k pocitovému zážitku, ktorý by mal zanechať, a iste aj zanechá, výraznú stopu v jeho myslení, čím vytvorí priestor na novú optiku.                                                                              Scéna, na ktorej sa dej odohrával, pripomínala mólo, kde sa promenádujú modelky a predvádzajú najmodernejšie kúsky sezóny. V tomto prípade išlo o promenádu emócií, ktoré do vás búšia počas celého predstavenia. Sedíte tak blízko, že sa môžete priam dotknúť celého predstavenia nielen mentálne, ale aj fyzicky. Vaše myslenie sa obráti o stoosemdesiat stupňov. Zrazu máte pocit, akoby ste urobili stojku a krv sa vám prudko valí do hlavy. Vedeli ste, resp. pamätali ste si zo školskej telocvične, že asi takto nejako to prebieha, ale nečakali ste až takú silu.                                                                              Všetko je naopak. Migranti neprichádzajú k nám, ale stávame sa nimi my. Utekáme do Egypta, zanechávame domov a zabehaný pohodlný život, pred očami nám zomierajú najbližší príbuzní, a my im nevieme pomôcť. Silu bojovať nám dávajú len spomienky na detstvo a viera v lepší život v cudzej krajine, kde nás nechcú… Herci Dávid Hartl a Michal Candrák vtiahli bravúrnymi výkonmi divákov priamo do deja. Vo svojich rolách nezaváhali ani na okamih a hlavnú myšlienku držali až do konca predstavenia, obohateného známymi slovenskými pesničkami.                                                                                              „Chcem divákovi ponúknuť možnosť vžiť sa do životov iných. Do osudov, ktoré, dúfajme, nikdy nebudú naše. Bez zbytočnej opisnosti a zaujatej politickej angažovanosti…” Tieto slová Janne Tellerovej sa stali na sedemdesiat minút skutočnosťou. Je to však priveľká téma na taký malý priestor. Téma, ktorá si vyžaduje diskusiu v pravom zmysle slova – o podstate. Beseda s pracovníkmi Migračného úradu MV SR, hercami a tvorcami je možná po každom predstavení.                                                                                                Predstavenie Domov (… kde je ten tvoj?) reflektuje aktuálnu tému a usiluje sa ju predostrieť najmä, ale nielen mladému publiku jazykom, ktorému ľahšie porozumie.

Zdroj: Katarína Koláriková: Premiéra na Novej scéne: Domov (… kde je ten tvoj?). Čo by bolo keby. In: Literárny týždenník, ročník XXII, č. 1 – 2 (16. 1. 2019), ISSN 0862-5999, s. 7.