Príďte darovať knihy do Košíc a do Bratislavy

819

Ako nás informovala Eva Ristvejová z Knižnice pre mládež mesta Košice, táto inštitúcia podporí zbierkou kníh Medzinárodný deň darovania kníh (International Book Giving Day 2020). Zámerom zbierky je, aby všetky nečítané, jednoducho, nadbytočné detské aj “dospelácke” knihy mohli opäť niekde, niekoho potešiť.

Dajte knihám druhú šancu, knižnica vám pomôže nájsť pre nich nového čitateľa.

Medzinárodný deň darovania kníh si svet pripomína 14. februára. Knižnica si tento deň uctí tak, že pomôže sprostredkovať knihám druhú šancu. „Aj tento rok vyzývame širokú verejnosť k darovaniu kníh. Obraciame sa úplne na všetkých, ktorí majú knihy v láske. Na všetkých, ktorí sa chcú o túto lásku aj podeliť a urobiť tým niekde, niekomu radosť,“ hovorí o zámeroch a dôvodoch vyhlásenia zbierky kníh, ktorej mottom je „Daruj knihu, my ju posunieme!“, riaditeľka knižnice, Kamila Prextová. „Našim cieľom je sprostredkovať už nečítaným a nepotrebným knihám novú šancu.“

Zbierka bude prebiehať ešte do 16. februára 2020 vo všetkých pobočkách knižnice
po celom meste. Knihy potom poputujú na rôzne miesta. „Ešte je priskoro povedať, kde všade budú umiestnené. Závisí to od množstva a tiež od konkrétnych titulov, ktoré nám verejnosť daruje. Príjemcov kníh však budeme vyberať veľmi zodpovedne,“ sľubuje Kamila Prextová. Knižnica sa chystá osloviť krízové centrá, občianske združenia aj domovy dôchodcov a nevynechá nemocnicu.

„Tento rok sme sa rozhodli osloviť a do tejto aktivity tiež zapojiť mestské časti a K13 – Košické kultúrne centrá, resp. Výmenníky/SPOTs, ktoré nám môžu veľmi pomôcť. Jednak s propagáciou no aj so samotnou zbierkou a následne tiež s umiestnením kníh do vybraných organizácií v ich pôsobnosti.“

Ak sa teda rozhodnete, že chcete niekoho obdarovať práve Vašou knihou, určite navštívte niektorú z pobočiek Knižnice pre mládež mesta Košice a odovzdajte ju tam do rúk knihovníčke. „Knihy je možné tiež umiestniť do knižničného Biblioboxu, ktorý máme pred vchodom do pobočky LitPark v Kulturparku a do tiež do košických Výmenníkov. Odporúčam tiež sledovať stránky jednotlivých mestských častí. Zapojené MČ určite budú podrobne informovať, kde je možné knihy doniesť,“ odporúča Kamila Prextová, ktorá na záver dodáva, že ak do darovaných kníh pridáte nejaké venovanie, určite tým potešíte nového čitateľa.“

Podobná aktivita sa začína napĺňať aj v hlavnom meste Slovenska. Ako nás informovala Marta Marková, Mestská knižnica v Bratislave v spolupráci so Staromestskou knižnicou, Knižnicou Ružinov, Knižnicou Bratislava – Nové Mesto, Miestnou knižnicou Petržalka, ale aj ďalšími bratislavskými knižnicami plánujú v roku 2020 zorganizovať na nádvorí Klariskej ul. č. 16 už 14. ročník obľúbenej Bratislavskej burzy kníh. Toto podujatie s charitatívnym cieľom bude súčasťou programu Bratislavských mestských dní v apríli 2020. Zúčastnené knižnice venujú na burzu knihy vyradené zo svojich fondov, tie však už nestačia na uspokojenie záujmu.

Mestská knižnica v Bratislave pri tejto príležitosti oslovuje bratislavskú verejnosť, aby darovala knihy na Bratislavskú burzu kníh 2020. Pomôcť môže prakticky každý. Ak máte doma knihy, ktoré už nepotrebujete, prineste ich do 17.4. 2020 do Mestskej knižnice na ľubovoľné pracovisko (pondelok – piatok 8. – 19. hod.). Teda na Úsek krásnej a cudzojazyčnej literatúry, Laurinská 5; Úsek náučnej literatúry: Oddelenie odbornej literatúry, Klariská 16; Oddelenie hudobnej a umenovednej literatúry, Kapucínska 1 a na Úsek literatúry pre deti a mládež, Kapucínska 3. Knihy vo väčšom množstve, zviazané v balíčkoch alebo v krabiciach (najlepšie v banánových), môžete priviezť autom na Kapucínsku 1 tiež v pondelok – piatok od 8. do 19. hodiny.

Knihy sa budú predávať za symbolickú cenu 50 centov. Výťažok z predaja knižnica použije na zakúpenie zvukových kníh pre Oddelenie nevidiacich a slabozrakých, na revitalizáciu fondu tohto oddelenia, ale aj na nákup nových kníh do knižnice.

Ilustračné foto: Knižnica pre mládež mesta Košice