Program celonárodnej spomienkovej slávnosti na M. R. Štefánika

643

Blíži sa celonárodná spomienková slávnosť pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa uskutoční počas celého dňa už v sobotu 4. mája 2019 v Brezovej pod Bradlom a priamo na Bradle, kde sa nad krajinou čnie legendárna Jurkovičova mohyla s telesnými pozostatkami hrdinu. Prinášame podrobný program.

Železničná stanica – Legiovlak / 9.00 – 19.00 hod. Brezová pod Bradlom, Nám. gen. M. R. Štefánika – program Matice slovenskej v Národnom dome Štefánikovom / 9.00 – 10.00 hod. – slávnostný nástup jednotiek Ozbrojených síl SR / 10.00 – 11.00 hod. – panelová výstava Generál PhDr. M. R. Štefánik 21. 7. 1880 – 4. 5. 1919 v Múzeu D. S. Jurkoviča / 9.00 – 18.00 hod. Priepasné – pozvánka na spomienkovú slávnosť /8.00 hod. Košariská – odhalenie makety Mohyly / 8.45 hod. – slávnostné služby Božie v evanjelickom kostole / 9.30 hod. – program v Múzeu M. R. Štefánika / 11.00 hod. – fakľový pochod z Košarísk na Bradlo / 11.30 hod. Mohyla M. R. Štefánika na Bradle / 13.00 hod. – prelety leteckej techniky – slávnostný akt kladenia vencov – hymna SR / Vojenská hudba Ozbrojených síl SR / delostrelecké výstrely – báseň – príhovory hostí – piesne / Danubius Octet Singers – slávnostné zapálenie vatier – hymnická pieseň / Mužský cirkevný spevokol ECAV Brezová pod Bradlom po skončení oficiálneho aktu: – Vojenská hudba Ozbrojených síl SR – Mužský cirkevný spevokol ECAV Brezová pod Bradlom Brezová pod Bradlom, Nám. gen. M. R. Štefánika / 16.30 hod. – Folklórny súbor Brezová – Orchester ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu pod vedením Miroslava Dudíka – predstavenie komiksu M. R. Štefánik – inaugurácia poštovej známky Československé légie a M. R. Štefánik – Jana Kirschner Košariská – koncert Štátnej opery Banská Bystrica, evanjelický kostol / 18.00 hod.

Ako uvádza agentúra SITA, aj Ozbrojené sily SR sa zapoja do podujatí k 100. výročiu smrti Milana Rastislava Štefánika, ktoré si Slovensko pripomenie v sobotu 4. mája. Ako ďalej agentúru informoval zástupca hovorcu Ozbrojených síl SR Peter Poldruhák, už 30. apríla sa vojaci zúčastnili na spomienke na hrdinov 1. svetovej vojny na železničnej stanici v Brezovej pod Bradlom a privítali unikátny historický Legiovlak. Zapoja sa aj do Celonárodnej spomienkovej slávnosti v sobotu 4. mája v Brezovej pod Bradlom, ktorej súčasťou bude aj slávnostný nástup jednotiek Ozbrojených síl SR o 10. hodine na Námestí generála M. R. Štefánika.

Ešte raz spresňujeme, že Celonárodná spomienková slávnosť pri Mohyle M. R. Štefánika na Bradle sa začne v sobotu 4. mája o 13. hodine preletom lietadiel zo Slovenska, Českej republiky, Francúzska a Talianska, teda krajín, ktoré sú spojené so životom Štefánika. Pokračovať bude slávnostným aktom kladenia vencov, príhovormi hostí a ďalším programom. Jeho súčasťou bude aj slávnostné zapálenie vatier. V tento deň si Štefánika pripomenú dopoludňajším programom aj v Brezovej pod Bradlom, v jeho rodných Košariskách a poctu generálovi Štefánikovi vzdajú aj účastníci prvého ročníka Festivalu letectva, ktorý sa počas víkendu 4. a 5. mája bude konať v Piešťanoch. Z Košarísk pôjde predpoludním na Bradlo sprievod po historickej ceste, po ktorej viezli aj mŕtve telá Štefánika a troch talianskych letcov. Do Brezovej pod Bradlom bude v sobotu 4. mája vypravený mimoriadny osobný vlak s odchodom z Bratislavy – Hlavnej stanice o 6,45 hodine.

Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách neďaleko Myjavy v národne uvedomelej rodine evanjelického farára ako šieste z 12 detí. Stavebníctvo a astronómiu študoval na Univerzite Karlovej v Prahe. Po obhájení dizertácie o novej hviezde v súhvezdí Cassiopea sa vedeckému bádaniu venoval v Meudonskej hvezdárni v Paríži. V roku 1912 získal francúzske občianstvo. V rokoch 1914 – 1918 bol v službách francúzskej armády a diplomacie a súčasne sa stal spolu s Tomášom Garriguom Masarykom a Edvardom Benešom hlavným predstaviteľom československého odboja, usilujúceho o vytvorenie samostatného československého štátu. Od októbra 1918 bol prvým československým ministrom národnej obrany, od novembra 1918 minister vojny prvej československej vlády. Štefánik 4. mája 1919 nastúpil na letisku Campoformido pri Udine do lietadla Caproni 450. Cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo sa však náhle zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Všetci v lietadle boli na mieste mŕtvi. Okolnosti havárie talianskeho bombardovacieho lietadla Caproni 450, pri ktorom zahynuli generál M. R. Štefánik, pilot Gabriele Aggiusti, poručík Giotto Mancinelli Scotti a seržant Umberto Merlini, ostali dosiaľ nevyjasnené. Milan Rastislav Štefánik je pochovaný v Mohyle na Bradle.