Prvé premiéry SND v jeho stej sezóne patria činohre

839

Prvé premiéry Slovenského národného divadla (SND) v jeho stej divadelnej sezóne patria činohre. Ako avizuje SND na svojej webstránke, prvou premiérou bude pôvodná slovenská hra pre mládež o tom, čo nám je i nie je cudzie Cudzô. Predpremiéru na komornej scéne Činohry SND Modrý salón má 10. októbra a premiéru na druhý deň 11. októbra. Prvou novinkou v sále Činohry SND bude s premiérami 25. a 26. októbra autorská inscenácia o poslaní umelca v súčasnosti Dnes večer nehráme.

Hra Cudzô je jedným z výsledkov vznikajúceho spoločného projektu Činohry SND s Európskou divadelnou konvenciou (ETC) Young Europe. Projekt Činohry SND s ETC Young Europe patrí v rámci ETC ku kľúčovým. Jeho cieľom je práca s mladým divákom a vznik pôvodných dramatických textov o témach života mladej generácie. „Young Europe je originálny tým, že združuje do troch trojíc deväť divadiel – Theater Magdeburg, Deutsches Theater Berlin, Staatstheater Braunschweig a Badisches Staatstheater Karlsruhe z Nemecka, holandské divadlo De Toneelmakerij, Teatrul National Marin Sorescu Craiova z Rumunska, Slovenské národné divadlo a maďarské Weöres Sándor Színház a Pesti Magyar Színház. Priamymi partnermi Činohry SND sú divadlá z Maďarska a z Nemecka, Pesti Magyar Színház a Badische Staatstheater Karlsruhe. Hra Cudzô vychádza z výsledkov výskumov 12- až 18-ročných tínedžerov a je tak priamo šitá na dospievajúceho diváka. Divákom ukáže cestu mladého hrdinu či hrdinky o prekonávaní svojich strachov, o nerozhodnosti a túžbe po hodnotách. Autorkou slovenskej hry je Alexandra Salmela. Inscenáciu určenú stredným školám a končiacim ročníkom základných škôl doplní vzdelávací program.

Titul Dnes večer nehráme sa nesie v duchu osláv 100. výročia vzniku SND, pri ktorom stáli nielen slovenskí, ale i českí umelci. Oslavy svojej storočnice preto SND venuje i spolupráci s českými tvorcami. Hra vychádza z reálií slovenského a českého divadla a pripravuje ju Jiří Havelka. Havelka sa zároveň tematicky opiera aj o 30. výročie Nežnej revolúcie a osobnosti, ktoré s ňou úzko súvisia. „Mnohé z tvárí nežnej revolúcie sú dnes významnými členmi našej činohry. Práve v kľúčových okamihoch revolúcie stáli na tribúnach i javiskách a viedli s divákmi dialóg,“ avizuje novinku divadlo. V hre Dnes večer nehráme si publikum pozrie Emíliu Vášáryovú, Emila Horvátha, Františka Kovára, Richarda Stankeho, Ingrid Timkovú, Ondreja Kovaľa a Dominiku Kavaschovú.

Slovenské národné divadlo, jedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií Slovenska, začalo písať svoje dejiny v roku 1920. „Pod hlavičkou SND zazneli 1. marca 1920 najskôr tóny Smetanovej Hubičky, 2. marca sa prihlásila činohra uvedením hry Maryša bratov Mrštíkovcov a v máji toho pamätného roku to bolo prvé baletné predstavenie Délibova Coppélia,“ pripomenul v predslove septembrového vydania mesačníka SND Portál generálny riaditeľ divadla Vladimír Antala. SND otvorí jubilejnú sezónu slávnostne už v sobotu Galakoncertom v historickej budove a vyvrcholením osláv storočnice SND bude 1. marca 2020 galavečer v novej budove. „Následne, ako hold českým divadelníkom, ktorí od začiatku vytvárali a spoluformovali divadelný život v Bratislave, privítame 2. marca 2020 súbor Národného divadla z Prahy s hrou Maryša,“ avizoval ďalej Antala s tým, že k výročiu vyjde aj kniha, pripravuje sa televízny dokumentárny cyklus, vydanie pamätnej mince i známky.