Prvý Poesiomat na Slovensku je v Žiline!

614

Veru tak, prvý Poesiomat na Slovensku je v Žiline a podobný nájdete najbližšie v Brne, Prahe a potom hoci až v New Yorku či vo filipínskej Manile. Ako nás informoval hovorca krajskej metropoly pod Dubňom, Vladimír Miškovič, v Parku Ľudovíta Štúra v Žiline pribudol tento zatiaľ unikát na Slovensku, ktorého autorom je Ondřej Kobza. Doposiaľ ich bolo po celom svete rozmiestnených približne dvadsať. Umelecký prístroj v pondelok 6. decembra nainštalovali v parku, oficiálne bude uvedený do prevádzky začiatkom budúceho roka. No verejnosť si už dnes môže Poesiomat využívať v skúšobnej prevádzke.

Poesiomat je podobný jukeboxu, no namiesto hudby si vypočujete poéziu. Jeho obsah je spájaný s danou lokalitou a prostredím. Kovová konštrukcia automatu v tvare ohnutej rúrky nepotrebuje prísun elektrickej energie. Jednoducho si ju vyrobíte sami pomocou otočnej kľuky. Stlačením tlačidla si vyberiete zvukovú stopu, ktorú si chcete vypočuť. Pri počúvaní poézie sa môžete kochať pohľadom na najkrajší park roka 2020 na Slovensku.

„Veľmi sa teším, že sme mohli tento skvelý nápad priniesť z celosvetových metropol aj do Žiliny. Poesiomat bude výborným spoločníkom na trávenie voľného času v parku. Verím, že bude využívaný a že ho budú vyhľadávať Žilinčania i návštevníci nášho mesta,“ podotkol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Automat na poéziu je zložený zo štyroch hlavných častí, ktoré sú vyrobené z konštrukčnej ocele. Váži približne 100 kilogramov a meria 177 centimetrov. Vybrané diela z poézie načítala herečka Radka Pavlovčinová a herec Juraj Bernáth, skladbu poskytol Dáša Fon Flaša. Na dramaturgii sa podieľali Michal Šanda a Ivana Krekáňová.

Zoznam zvukových stôp:

1.          EN 433 Slovakia

2.          Peter Macsovszky: Tamtým podvádzaní

3.          Dominik Tatarka: Démon súhlasu

4.          Ján Lenčo: Kde som bol

5.          Jozef Jurzet: Očakávanie

6.          Ľubomír Feldek: Šansón na nedeľu

7.          Ján Frátrik: Moje verše (zo zbierky: Nepokojná pieseň)

8.          Anita Tešovičová: Nočný telefonát

9.          Ivan Štrpka: Neviditeľná vlajka. Deti na úteku

10.        Dáša Fon Fľaša: Strom

11.        Liza Gennart: Oceány ako túžba po čase (zo zbierky Výsledky vzniku)

12.        Ivan Laučík: zo zbierky Sme príbuzní na začiatku

13.        Mirka Ábelová: Nové básne ASI

14.        Vlado Janček: Prázdno 

15.        Mila Haugová: monáda3

16.        Erik Ondrejička: Vtáčím perom

17.        Martin Gerboc

18.        Nóra Ružičková: verejný park

19.        Karol Chmel: ľahšie je zúfalstvo

20.        Kamil Peteraj: Vtesnané do vĺn

Foto: archív mesta Žilina