Richard Müller predstavil svoju knihu Texty

595

Spevák Richard Müller predstavil nedávno svoju knihu s názvom Texty. V novinke prináša väčšinu textov piesní, ktoré písal na svoje sólové albumy, pre skupinu Banket i pre iných interpretov. „S výnimkou nejakých piatich až siedmich textov, ktoré som z rozličných dôvodov nemal chuť do knižky dávať, je tam vlastne skoro všetko, takže ten záber má veľkú moc a silu,“ povedal počas večera.

Müller svoje texty podľa vlastných slov píše celkom autenticky, preto obvykle reflektujú jeho osobný život. „Drvivá väčšina tých textov veľmi úzko vychádza z nejakého môjho presvedčenia a pocitu. Existuje pár, pri ktorých som mal obavu, či ich zverejniť, napríklad Nahý 2 je taký. O tom som rozmýšľal, že ho vlastne nikdy moc nechcem vydať a potom ma kolegovia presvedčili, že to stojí za to, že to je dobrá vec, tak som to vydal a stalo sa z toho niečo také ako hit. Ja nemám moc rád to slovo… A inak si myslím, že ľudia, ktorí ma majú radi, berú do úvahy nejakú moju autenticitu a veria mi, veria tomu, čo napíšem a sú presvedčení o tom, že ich neklamem a nevymýšľam si texty, ktoré by vychádzali z neviem čoho… len tak nejako pokusmo,“ zamyslel sa spevák, ktorý k väčšine textov v knižke zároveň pridal aj vlastné rukou písané poznámky.

Krst knihy sa uskutočnil už v polovici októbra na bratislavskom koncerte v športovej hale Pasienky v rámci turné s Michaelom Kocábom a Ondřejom Soukupom. Koncerty v tejto chvíli ešte pokračujú, do 22. decembra trojica zavíta ešte do Michaloviec, Popradu, Spišskej Novej Vsi, Sniny, Prešova, Košíc, Uherského Hradišťa a Brna.

Richard Müller začínal ako novinár a publicista. Popri štúdiu scenáristiky na VŠMU v Bratislave písal pre hudobné časopisy Populár a neskôr pre Gramorevue. Prvá nahrávka Rádio so skupinou Pavla Daněka zaznamenala veľký úspech, čo Richarda povzbudilo natoľko, že s Martinom Karvašom založil vlastnú skupinu Banket, s ktorou nahral štyri albumy. Debutom Banketu bola v roku 1986 Bioelektrovízia. Album bol plný hitov, vrátane piesne Po schodoch skladateľa Vaša Patejdla. Od roku 1992 Müller odštartoval sólovú kariéru, v rámci ktorej do dnešného dňa nahral dokopy 20 albumov. Spolupracoval na nich s osobnosťami ako Jaro Filip, Petr Hapka, Michal Horáček, Milan Lasica, Ivan Tásler, Michal Pavlíček, Peter Uličný či Ondřej Gregor Brzobohatý.