Rozhlasoví bakalári majú dvadsať

778

Ako oznamuje agentúra SITA, rozhlasoví bakalári znejú éterom už 20 rokov. Prvý príbeh odvysielalo Rádio Regina 8. mája 1999. Odvtedy si poslucháči mohli vypočuť 787 pokračovaní relácie a tento rok by Rozhlasoví bakalári mali končiť s poradovým číslom 803. Počet zdramatizovaných príbehov zo života je však vyšší, lebo niektoré vydania obsahovali aj dva či tri príbehy.

Štúdio RTVS Košice pripravilo k výročiu kolekciu dvadsiatich príbehov, ktorá postupne odznie do konca roka v Rádiu Regina vo zvyčajnom vysielacom čase, v soboty o 12,30 hodine. Verejná nahrávka 788. časti, ktorá sa uskutočnila vo Veľkom štúdiu Slovenského rozhlasu v Košiciach, sa vo vysielaní objaví už v sobotu 11. mája.

„V časoch, keď sa o tradícii zvykne hovoriť už po piatich ročníkoch, je 20 rokov dôležitým dôkazom kontinuity, premyslenej dramaturgie, správneho výberu aktérov i správnej miery interakcie s poslucháčmi, ktorí v tomto prípade vystupujú aj ako spoluautori. Som rád, že sa to v rozhlasovej zložke Štúdia RTVS Košice podarilo skĺbiť v tej ideálnej miere a držím tvorcom prsty, aby tradícia pokračovala a časom nabrala aj audiovizuálnu podobu,“ povedal výkonný riaditeľ košického štúdia Jozef Puchala.

Rozhlasoví bakalári, to sú príbehy poslucháčov Rádia Regina z celého Slovenska. Ich námetov, ktoré prídu do rozhlasu, sa ujímajú skúsení autori, pričom celá literárno-dramatická relácia vzniká v košickom štúdiu Slovenského rozhlasu. Účinkovali v nej stovky hercov, vrátane detí z Detskej dramatickej družiny. Hostiteľmi relácie boli napríklad Michal Dočolomanský, Štefan Varga, Jozef Stražan a aktuálne je to Ľuba Blaškovičová.

„Relácia, ktorá ponúka komické či tragikomické zážitky zo života, patrí do zábavných žánrov, vysiela však „vážne“ posolstvo – že z problémov sa môžeme dostať, ak „vezmeme rozum do hrsti“, sme aktívni a pomôžu nám rodinní príslušníci, priatelia či dobrí ľudia vo všeobecnosti. Listy, ktoré za dvadsať rokov prišli do Slovenského rozhlasu, odrážajú v pozadí svojich príbehov, čím sme prešli za uplynulé roky a niektoré námety boli v tejto historickej súvislosti naozaj výnimočné, najmä viažuce sa k obdobiu konca druhej svetovej vojny a bezprostredne po nej,“ poznamenala redaktorka relácie Ivana Jachymová.

Ilustračné foto: pixabay.com