Rozhlasoví symfonici na Bratislavských hudobných slávnostiach

492

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR) ako najstaršie profesionálne hudobné teleso na Slovensku oslávilo tento rok 90. výročie svojho vzniku. Aj v tejto súvislosti sa predstaví na medzinárodnom festivale Bratislavské hudobné slávnosti. Rozhlasoví symfonici vystúpia pod taktovkou nového šéfdirigenta Ondreja Lenárda vo štvrtok 10. októbra o 19, 30 hodine v Redute.

Návštevníci koncertu si v podaní SOSR-u vypočujú jednu z najznámejších a najčastejšie uvádzaných symfonických skladieb Overtura giocosa od vedúcej osobnosti slovenskej hudobnej avantgardy Ilju Zeljenku. V podaní vynikajúcej slovenskej sopranistky Jolany Fogašovej a doyena slovenského dirigentského umenia si diváci tiež vychutnajú mystickú záverečnú áriu a scénu opery Tristan a Isolda, nemeckého skladateľa Richarda Wagnera. Opera Tristan a Izolda patrí k jeho najvýznamnejším dielam.

Druhá polovica festivalového koncertu sa bude niesť v duchu predstaviteľov francúzskeho impresionizmu a talianskeho neoklasicizmu. Prelúdium k Faunovmu popoludniu od Clauda Debussyho a symfonická báseň Rímske slávnosti Ottorina Respighiho naplno rozvinú a v najlepšom zvuku predvedú kvality jubilujúceho Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a jeho šéfdirigenta Ondreja Lenárda.

Foto: archív BHS