Rozhlasoví symfonici otvoria sezónu oslavou deväťdesiatky

534

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR) pôsobí na hudobnej scéne už 90 rokov. Prvý abonentný koncert novej sezóny 2019/2020 bude v pondelok 9. septembra venovaný práve tomuto výročiu. Na pódiu Veľkého koncertného štúdia SRo na Mýtnej ulici v Bratislave uvedie od 19. hodiny dirigent Peter Valentovič program zostavený z diel Vladimíra Godára, Zoltána Kodálya, Eugena Suchoňa, Vítězslava Nováka a Alexandra Moyzesa. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Erika Rusnáková.

Na úvodnom koncerte k jubileu Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu zaznie skladba Tombeau de Bartók z roku 1995. Slovenský skladateľ Vladimír Godár ju napísal k 50. výročiu Bartókovho úmrtia ako pamiatku na výnimočného skladateľa, humanistu a človeka. Ďalšou bude symfonická skladba Tance z Galanty od Zoltána Kodálya, ktorý bol vášnivým zberateľom ľudových piesní. Rozhlasoví symfonici zahrajú i Suchoňovu baladickú suitu Symfonietta rustica. Publikum si vypočuje aj symfonickú báseň skladateľa Vítězslava Nováka V Tatrách a Tance z Pohronia od Alexandra Moyzesa.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu vznikol v roku 1929 ako prvý profesionálny symfonický orchester na Slovensku. Oficiálnym šéfom rozhlasového orchestra sa vtedy stal český dirigent František Dyk. Začiatky činnosti orchestra sú spojené s mimoriadnou aktivitou Alexandra Moyzesa, ktorý sa zaslúžil o jeho postupné skvalitňovanie a rozširovanie. Za dirigentským pultom orchestra sa vystriedali Kornel Schimpl, František Babušek, Krešimir Baranović, Ľudovít Rajter, Richard Týnský, Ladislav Slovák, Bystrík Režucha, Otakar Trhlík, Ondrej Lenárd, Róbert Stankovský, Charles Olivieri Munroe, Oliver Dohnányi. V roku 2018 vystriedal Maria Košika na pozícii hlavného dirigenta Peter Valentovič. Druhým dirigentom je od januára 2015 Adrian Kokoš.

Za 90 rokov vytvoril orchester množstvo nahrávok, pravidelne nahráva hudbu k známym slovenským a koprodukčným filmom RTVS, účinkuje na domácich festivaloch a zahraničných pódiách. Orchester sa špecializuje na repertoár klasicizmu, romantizmu, ale i 20. a 21. storočia. Na každom zo svojich koncertov v sezóne uvádza tiež diela slovenských skladateľov, mnohé z nich v premiére. Bližšie informácie o koncertoch Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu sú zverejnené na webovej stránke http://www.koncertyrtvs.sk a na facebookovom profile orchestra facebook.com/sosr.sk.

Foto: archív RTVS